Indická ropná firma přeskočila Exxon

Indická společnost Reliance Industries Ltd., kontrolovaná nejbohatším mužem Asie, překonala v tržní kapitalizaci americkou firmu Exxon Mobil a stala se druhou největší energetickou firmou na světě, upozornila agentura Bloomberg. Jedničkou je saúdskoarabská firma Saudi Aramco.

Reliance spravuje největší rafinérský komplex. Akcie firmy na burze v Bombaji v pátek posílily o 4,3 procenta. Tržní kapitalizace firmy tak stoupla o osm miliard dolarů (180 mld. Kč) na 189 mld. USD. Tržní kapitalizace Exxonu naopak klesla o jednu miliardu dolarů na 183,6 mld. USD. Tržní kapitalizace firmy Aramco činí 1,76 bilionu USD.

Od počátku letošního roku akcie Exxonu klesly o 39 %, protože rafinerie po celém světě zápasí s prudkým poklesem poptávky po pohonných hmotách. Akcie Reliance však naopak posílily o 43 %. Zájem investorů o akcie Reliance vyvolávají nové investiční plány firmy. Předseda správní rady a většinový majitel firmy Mukeš Ambani plánuje rozšířit digitální a maloobchodní aktivity firmy, kterou zdědil po svém otci a jejíž výnosy nyní z 80 % pocházejí z energie.

Majetek Ambaniho díky růstu akcií firmy Reliance letos stoupl o 22,3 mld. USD. V žebříčku nejbohatších lidí světa sestavovaném agenturou Bloomberg se tak posunul na páté místo, když sesadil z této pozice bývalého šéfa Microsoftu Steva Ballmera.

Do digitální platformy Jio Platforms, která patří Reliance, v posledních měsících investovaly mimo jiné i Google či Facebook.

(ici)

27. 7. 2020  (ici)