Nesoběstačnost Slovenska se loni zvětšila

Slovensku se nedaří snížit závislost na dovozu potravin a zemědělských produktů. Bilance zahraničního obchodu se zmíněným zbožím se loni podle analýzy slovenského ministerstva zemědělství znovu zhoršila.

Slovenští farmáři dlouhodobě upozorňují na nízké zastoupení potravin domácí produkce na pultech obchodů a na chybějící potravinovou soběstačnost země v základních komoditách.

Schodek zahraničního obchodu slovenského zemědělského a potravinářského sektoru se loni prohloubil o více než desetinu na 1,81 miliardy eur (47,6 mld. Kč). Ve srovnání s průměrem za posledních pět let to představuje zhoršení obchodní bilance o 40 procent.

»Ve vývozu převládaly výrobky s nižší přidanou hodnotou, na rozdíl od dovozu, kde převládaly produkty s vyšší přidanou hodnotou. Tento trend může pokračovat i v příštích letech,« uvedlo ministerstvo zemědělství.

Nejčastěji Slovensko vyváželo obilí. Dováželo zejména maso, mléčné produkty, stejně jako nealkoholické a alkoholické nápoje.

[o]

Šéf Slovenské zemědělské a potravinářské komory Emil Macho řekl, že na Slovensku se dlouhodobě vedou jen »hezké řeči o soběstačnosti«. »Pojďme nakrmit zemi v základních komoditách,« řekl před novináři Macho. Už dříve přitom upozornil, že v pracovní dny jezdí na Slovensko ze zahraničí denně přes 800 kamionů s potravinami. Často jde o dovoz potravin z České republiky.

Macho také kritizoval stát za to, že požaduje zpětné zvýšení plateb za pronájem státní půdy. Ministerstvo zemědělství v reakci tvrdilo, že na základě dřívějšího oznámení Evropské komise a slovenského antimonopolního úřadu má stát pronajímat pozemky za tržních podmínek.

Hospodaření slovenských farmářů se loni zhoršilo, zisk sektoru klesl o 20 % na 83 milionů eur (2,2 mld. Kč). Potravinářství naopak zisk zvýšilo o 14 % na 219 mil. eur (5,75 mld. Kč).

(ici)

28. 7. 2020  (ici)