Tesla si chce v Německu vyrábět i baterie

Americký výrobce elektrovozů Tesla si bude pro svou plánovanou továrnu u Berlína na místě vyrábět i baterie. Na internetové tiskové konferenci k výsledkům hospodaření za druhý kvartál to podle agentury DPA uvedl šéf firmy Elon Musk.

Tesla hodlá zahájit výrobu v braniborském Grünheide v létě příštího roku. Cílem je co nejrychleji vyprodukovat každoročně na 500 000 vozů. Dosud ale nebylo jasné, zda firma zřídí i lokální výrobnu baterií do elektrovozů, hovořilo se jen o modulech. Společnost chce ve své první evropské továrně označované jako Gigafactory 4 vyrábět Model Y a Model 3.

Výroba baterií je velmi nákladná, automobiloví producenti proto velmi zvažují, zda se do ní pustí sami, nebo se spolehnou na velké asijské dodavatele a budou riskovat případné výpadky dodávek. Potěšení nad Muskovým sdělením už vyjádřil braniborský ministr hospodářství Jörg Steinbach. »Pokud se tento projekt zrealizuje, dále posílí ekonomickou sílu Braniborska a přitáhne ještě větší zájem zahraničních investorů,« řekl zemský politik.

Projekt továrny v obci Grünheide, která leží několik kilometrů jihovýchodně od německé metropole, nicméně ještě nezískal stavební povolení. Tesla tedy pozemek připravuje pro výstavbu na vlastní riziko. Námitky proti výstavbě vznášejí ochránci životního prostředí.

Další závody v USA a Číně

Tesla podle Muska také hodlá postavit svůj druhý americký závod, a to poblíž Austinu ve státě Texas. Vyrábět tam bude užitkový vůz Cybertruck, tahač Semi, osobní vůz Model 3 a také sportovně-užitková auta (SUV) Model Y.

Areál o rozloze 800 hektarů je vzdálen zhruba 13 minut jízdy od centra Austinu. Tesla má v úmyslu do továrny investovat 1,1 miliardy dolarů (25 mld. Kč). »Bude to ekologický ráj otevřený veřejnosti,« řekl Musk.

[o]

Tesla podle něj také zvažuje, že bude v budoucnu vyrábět auta ve městě Tulsa ve státě Oklahoma, který o nový závod stojí a s Texasem o něj soupeřil.

Dosud jediný závod Tesly v USA je ve městě Fremont ve státě Kalifornie a zaměstnává přes 10 000 lidí. Rozkládá se na ploše 51 hektarů, ale potřebám rychle rostoucí společnosti už nestačí. Tesla musela u závodu vybudovat dva improvizované přístřešky.

Tesla také nedávno zahájila zkušební výrobu v závodě Gigafactory 3. Ten je v Šanghaji a je první továrnou Tesly mimo Spojené státy.

Tesla v letošním druhém čtvrtletí navzdory koronavirové krizi vydělala 104 milionů USD (zhruba 2,4 mld. Kč). Poprvé v historii se jí tak podařilo udržet v zisku čtyři čtvrtletí za sebou, což je podmínka pro zařazení podniku do akciového indexu S&P 500.

(ici)

28. 7. 2020  (ici)