Z historických slavností ve Zruči

V parku zámku ve Zruči nad Sázavou se v sobotu 1. srpna konal již XX. ročník historických slavností (na snímku). Letošním tématem bylo 400 let od bitvy na Bílé hoře.

Akce, která získala také podporu Středočeského kraje, se zúčastnil za kraj i radní pro oblast bezpečnosti a zdravotnictví Robert Bezděk (ANO) a předseda krajského výboru pro památkovou péči, kulturu a cestovní ruch Zdeněk Štefek (KSČM). »Historických slavností letos kvůli pandemii výrazně ubylo, jsem rád, že ve Zruči město dlouhodobou tradici slavností nepřerušilo, a jak vidím, oceňují to i návštěvníci. Chodím sem pravidelně i proto, že je tu vždy něco nového,« ocenil slavnosti Štefek.

[o]

V průběhu slavností totiž mohou lidé kromě jarmarku a bohatého kulturního programu, ve kterém se střídají dobové scénky, šerm, divadlo, kejkle či tanec, navštívit i zručský zámek s parkem a přilehlé expozice, mezi kterými nechybí ani vodácké muzeum a Kolowratská věž.

Novinkou pro mnohé byla i výstava panenek, která je přemístěna do podkroví zámku. Tam se nachází i další výstava věnovaná fenoménu kostiček ze stavebnice SEVA.

Sobotní program, na kterém se podílely i skupiny historického šermu jako třeba Páni z Kolína, zakončil koncert skupiny Strunovrat a film Rocketman.

(zs)

FOTO - autor

3. 8. 2020  (zs)