Čínský průmysl dál zvyšuje aktivitu

Aktivita v čínském průmyslu v červenci znatelně zrychlila růst, její index vykázal nejvýraznější vzestup za téměř deset let. Ukázaly to údaje, které zveřejnily soukromé společnosti Caixin a Markit.

Index nákupních manažerů (PMI) na základě průzkumu Caixin/Markit vzrostl na 52,8 z červnové hodnoty 51,2 bodu. Je to třetí měsíc růstu za sebou a zároveň nejvýraznější nárůst od ledna 2011.

Výsledek překonal odhady analytiků v anketě agentury Reuters, kteří čekali vzestup indexu na 51,3 bodu. Pokud je index nad 50 body, znamená to růst aktivity, jakákoliv hodnota pod touto hranicí naopak signalizuje pokles.

»Zlepšila se nabídka i poptávka, relevantní indikátory si udržely silnou dynamiku,« poznamenal hlavní ekonom společnosti Caixin Insight Group Wang Če. »Dál ale musíme brát zřetel na slabší zaměstnanost a zahraniční poptávku,« dodal.

Obecně příznivé výsledky průzkumu soukromých organizací v zásadě potvrzují oficiální státní průzkum, který byl zveřejněn v pátek. Podle něj se index nákupních manažerů za červenec nečekaně zvýšil na 51,1 z červnové hodnoty 50,9 bodu, zatímco analytici čekali pokles indexu, i když na hodnotu stále ještě nad 50 body, tedy v pásmu expanze.

Průzkum Caixin/Markit zohledňuje situaci v menších a středně velkých firmách. Naproti tomu oficiální index PMI k výsledku dochází na základě průzkumu ve velkých podnicích a firmách ve státním vlastnictví. Caixin je tak považován za spolehlivější odraz skutečné situace v průmyslu.

Čína hned na začátku roku zavedla bezprecedentní opatření proti šíření koronaviru, což jí ovšem v konečném výsledku pomohlo zmírnit dopady na ekonomiku.

(ici)

6. 8. 2020  (ici)