Útok USA na vládu práva

Spojené státy uvalí sankce na prokurátorku Mezinárodního trestního soudu (ICC) Fatou Bensoudaovou a dalšího vysokého činitele tribunálu. Ve středu to prohlásil americký ministr zahraničí Mike Pompeo, který soud účelově obvinil z »nelegitimních pokusů podrobit Američany své jurisdikci«.

Bensoudaová iniciovala zahájení vyšetřování válečných zločinů a zločinů proti lidskosti po americké invazi do Afghánistánu z konce roku 2001. Administrativa Donalda Trumpa od té doby vede i podle ČTK proti tomuto mezinárodnímu soudu bezprecedentní útočnou kampaň. Trump pak v červnu schválil možnost uvalení sankcí vůči činitelům soudu.

[o]

»Každý jedinec či subjekt, který bude nadále materiálně podporovat (prokurátorku), se rovněž vystavuje sankcím,« skandálně vydírá šéf americké diplomacie.

ICC ve středu v prohlášení krok USA odsoudil jako útok na systém mezinárodní spravedlnosti ustavený Římským statutem a na vládu práva obecně. Podle předsedy shromáždění států zúčastněných na ICC, soudce O-Gon Kwona, sankce oslabí společnou snahu bojovat proti bezpráví.

Postoj USA odsoudila i Evropská unie či řada nevládních organizací bojujících za lidská práva. Podle Amnesty International je tento krok Washingtonu v souladu s tím, co Trumpova administrativa dělá nejlépe - »zastrašuje a šikanuje«. Zástupce organizace Human Rights Watch označil za zvrácené, že USA použily sankce určené k trestání těch, kteří porušují lidská práva a okrádají občany svých zemí, vůči někomu, kdo chce stíhat mezinárodní zločiny.

(rj)

4. 9. 2020  (rj)