Průmysl už na téměř normálních číslech, stavebnictví v propadu, avšak s nadějí

Průmyslová výroba v červenci podle včera zveřejněných údajů Českého statistického úřadu klesla meziročně o pět procent. Stavební produkce se snížila o 10,4 %.

Průmysl zaznamenal v červenci nejlepší meziroční výsledek za pět měsíců. »Meziroční pokles o pět procent značí, že se průmysl z totálního zastavení a šoku v březnu a dubnu postupně dostal téměř na normální čísla,« uvedl partner PwC ČR Petr Smutný.

K meziročnímu poklesu průmyslu nejvíce přispěla výroba kovových konstrukcí a kovodělných výrobků, výroba strojů a zařízení a výroba pryžových a plastových výrobků. Produkce naopak vzrostla ve zpracovatelském průmyslu, výrobě papíru a výrobků z papíru a výrobě a rozvodu elektřiny, plynu a tepla a klimatizovaného vzduchu.

Tržby z průmyslové činnosti v běžných cenách klesly meziročně o 3,6 %, přičemž tržby z přímého vývozu průmyslových podniků se zvýšily o 0,6 %, zatímco domácí tržby, které zahrnují i nepřímý vývoz prostřednictvím neprůmyslových podniků, klesly o 8,7 %.

Hodnota nových zakázek ve sledovaných odvětvích se snížila meziročně o 3,6 %. Nové zakázky ze zahraničí klesly o 1,6 %, tuzemské se propadly o 7,8 %.

[o]

Výrazně šla dolů i zaměstnanost. Průměrný evidenční počet zaměstnanců v průmyslu se v červenci snížil meziročně o čtyři procenta.

Chybějí pracovníci

»V červnu přispěla k horšímu výsledku vyšší srovnávací základna z června 2019 a ani počasí stavební výkony nepodpořilo. Letošní červen byl nejdeštivější za posledních téměř 60 let. Ani nejnovější data za červenec letošní bilanci nevylepšila a poměrně velký pokles nastal v obou segmentech,« uvedla vedoucí oddělení statistiky stavebnictví ČSÚ Petra Cuřínová.

Produkce v pozemním stavitelství se ve srovnání se stejným měsícem minulého roku podle ČSÚ snížila o 10,7 %, inženýrské stavitelství zaznamenalo pokles o 9,9 %.

Počet zahájených bytů klesl meziročně o 11,3 % na 2740 bytů. Počet dokončených bytů se snížil o 9,3 % na 2687 bytů.

»Pokračuje nedostatek pracovní síly zejména ze zahraničí a poptávka vázne také v důsledku administrativní nepřipravenosti staveb,« doplnila Cuřínová. Naději na obrat ale podle ní dává zásoba práce a povolených staveb.

Stavební úřady vydaly v červenci 7424 stavebních povolení, meziročně o 1,9 % méně. Orientační hodnota těchto staveb ale dosáhla 38,4 miliardy korun a ve srovnání se stejným obdobím minulého roku vzrostla o 20,7 %.

Průměrný evidenční počet zaměstnanců ve stavebnictví se v červenci snížil meziročně o 1,5 %.

(ici)

8. 9. 2020  (ici)