Vlci se nebezpečně množí

V České republice se letos narodila vlčata nejméně deseti vlčím smečkám, a to na Šumavě, v Krušných i Lužických horách, u Ralska, na Broumovsku, ve Slezských Beskydech a v oblasti Javorníků.

Dokazují to záběry z fotopastí, ale také videa pořízená v terénu. »Je potěšující, že se vlk, podle naší legislativy kriticky ohrožený druh, pravidelně rozmnožuje od Beskyd až po Krušné hory. Jeho populace se v posledních letech zvětšuje, podobně jako v sousedních zemích,« uvedl vedoucí programu Šelmy Hnutí DUHA a akademický pracovník Ústavu ekologie lesa Mendelovy univerzity v Brně Miroslav Kutal.

V souvislosti s růstem vlčí populace ale upozorňuje, že je třeba lépe zabezpečovat hospodářská zvířata, zejména ovce a kozy, protože pokud nejsou chráněny, jsou pro vlky vždy snadnější kořistí. »Proto chovatelům pomáháme s projekty na lepší zabezpečení stád,« dodal. Řada zemědělců kvůli útokům vlků s chovy končí, nebo o tom uvažují.

V Podbezdězí a u Ralska zachytila fotopast čtyři vlčata v polovině července. V Krušných horách se vlčata narodila druhý rok za sebou, ze zachycených záběrů není jasné, zda jich je pět nebo čtyři.

I přes rozsáhlé těžby kůrovcového dřeva se daří také lužické vlčí smečce a na Broumovsku už se rozmnožují minimálně tři česko-polské vlčí smečky. Vlčata se tam popáté v řadě narodila ve smečce žijící v západní části Broumovska a ve Vraních horách, potřetí v polském národním parku Gór Stolowych navazujícím na Broumovské stěny a poprvé taktéž v hraničních Javořích horách. Na české území tak zasahují v broumovském výběžku minimálně tři vlčí smečky.

Na Šumavě a v Bavorském lese zoologové potvrdili dvě smečky s letošními vlčaty. Zprávy o nich přinesla Správa NP Šumava, která existenci vlčat zkoumala nejen pomocí fotopastí, ale také akustickou stimulací, na níž obě smečky reagovaly vytím.

V srpnu se vlčata poprvé narodila také ve Slezských Beskydech, podruhé v Javorníkách. Podle hnutí to byla právě karpatská pohoří, kam se vlci začali v rámci České republiky jako první v 90. letech vracet. Trvalo však více než 20 let, než se tu začali také úspěšně rozmnožovat.

(ng)

18. 9. 2020  (ng)