Soud zablokoval Trumpova »pošťáka«

Soud ve Spojených státech dočasně zablokoval kontroverzní operativní změny americké pošty, které podle tamních států celostátně zkomplikují doručování i volební právo. Úpravy jsou podle soudce politicky motivovaným útokem na výkonnost podniku před plánovanými listopadovými prezidentskými volbami.

Ty se i kvůli epidemii COVID-19 mají zčásti konat korespondenčně… Soudce uvedl, že vydává celonárodní předběžný příkaz a vyhoví tak 14 státům, které podaly žalobu na administrativu Donalda Trumpa, poštu a jejího šéfa Louise DeJoye. »Státy ukázaly, že obžalovaní jsou zapleteni do politicky motivovaného útoku na výkonnost pošty,« sdělil soudce Stanley Bastian. Změny podle něj zapříčiní, že spousta voličů s velkou pravděpodobností přijde o volební právo. Pandemií postiženější částí Američanů jsou přitom hlavně Afroameričané a další zástupci menšin, kteří podle očekávání a průzkumů chtějí většinově volit proti Trumpovi…

Státy v čele se západoamerickým Washingtonem chtějí, aby šéf pošty okamžitě zastavil úpravy, které nutí poštovní dodávky odjet v určitý čas, nezávisle na tom, jestli jsou naloženy všechny zásilky. Žádají také, aby byla korespondenčním hlasům přisouzena vyšší priorita bez nutnosti vyššího poplatku a aby DeJoy další změny zavedl až po volbách.

DeJoy, který je podle amerických médií štědrým sponzorem Trumpa a Republikánské strany, již dříve přislíbil, že některé změny oddálí. Další ale ponechal, proti čemuž se státy soudně ohradily.

Na předpokládaný zájem o poštovní hlasování si již měsíce opakovaně účelově stěžuje právě Trump. Podle něj to povede k rozsáhlým volebním podvodům. Důkazy ke svému tvrzení ale nemá. Zasílání volebních lístků poštou přitom není v USA neobvyklé, v roce 2016 tak voliči odevzdali čtvrtinu všech hlasů a tuto možnost nabízí všem voličům bez výjimky 34 z 50 amerických států.

Prohrává, zuří

Trump je v průzkumech stále za svým demokratickým soupeřem Joe Bidenem a je proto stále více nervózní. Ve čtvrtek vyhrotil své útoky na legitimitu nadcházejících prezidentských voleb, když prohlásil, že jejich výsledek možná nepůjde nikdy přesně určit. Podle agentury Reuters je to další ze série nepodložených výpadů prezidenta vůči důvěryhodnosti nejsledovanějších voleb na světě, který by mohl oslabit jejich vítěze, paradoxně ale včetně Trumpa samotného.

»Kvůli novému a bezprecedentnímu masivnímu množství nevyžádaných volebních lístků, které budou zaslány ‘voličům‘ či bůhvíkam, možná nebudou tento rok výsledky voleb z 3. listopadu nikdy s přesností rozhodnuty, což je to, co někteří chtějí,« napsal Donald Trump na Twitteru. Sociální síť pak jeho příspěvek a několik dalších ve stejném duchu označila varováním, v němž upozorňuje, že podle volebních expertů je korespondenční hlasování legální a bezpečné.

Za normálních okolností musí lidé o vydání lístku předem požádat. Je tu ale COVID-19… Jistěže k chybám dochází. Z řady států přicházejí zprávy o tom, že volební lístky dostali například zesnulí lidé, nebo přišly na adresu, kde už dotyční nebydlí.

Trump tvrdí, že kvůli těmto nesrovnalostem získají cizí mocnosti možnost zasahovat do výsledku voleb. Volební experti však upozorňují, že provést podvod v takovém rozsahu, aby to mělo významný dopad na výsledek hlasování, je v podstatě nemožné. Lístek po odeslání kontroluje volební komise, hledá jednotlivé voliče v oficiálních seznamech, a ještě ověřuje jeho podpis podle vzoru.

Kampaň Trumpova demokratického soka Joea Bidena odpověděla na nové prezidentovy útoky vyjádřením, které poprvé použila již po předchozím Trumpově útoku na poštovní hlasování v polovině července. »Tyto volby rozhodne americký lid. A vláda Spojených států je bez problému schopna vyprovodit kohokoliv nepovolaného z Bílého domu,« varoval mluvčí Bidenovy kampaně Andrew Bates.

Prezidentova slova přitom zkritizoval rovněž republikánský senátor a šéf výboru pro zpravodajské služby Marco Rubio. »Není to zkrátka pravda,« řekl podle ČTK o Trumpově výroku.

(rom)

19. 9. 2020  (rom)