První krůčky k tuzemské vodíkové mobilitě

V České republice vzniknou první tři veřejné plnící stojany s vodíkem pro dopravu. Na stávajících čerpacích stanicích značky Benzina z petrochemického holdingu Unipetrol je v Praze na Barrandově, v Litvínově a v Brně postaví společnost Bonett. V Praze a Litvínově začne stavba letos, hotovo má být příští rok. Následovat bude instalace na čerpací stanici v Kaštanové ulici v Brně.

Informoval o tom mluvčí Unipetrolu Pavel Kaidl. »Těší mě, že po náročném procesu příprav a administrativy můžeme konečně zahájit stavbu prvních tří vodíkových plnících stanic v ČR. Ve výběrovém řízení na realizaci stavby zvítězila společnost Bonett, což posvětilo i ministerstvo dopravy ČR republiky,« uvedl šéf Unipetrolu Tomasz Wiatrak. Unipetrol podle něj plánuje zahájení veřejné zakázky na výběr dodavatele dalších dvou projektů, a to v Plzni na Nepomucké ulici a v Praze na dálnici D10 ve směru na Mladou Boleslav.

[o]

Kaidl uvedl, že v ČR doposud fungovala pouze jediná neveřejná plnící stanice na vodík v Neratovicích, která od roku 2009 sloužila pro autobus tamní veřejné dopravy. Vodík je podle něj populární především v USA, Japonsku a Německu. »V sousedním Německu fungovalo ke konci loňského roku již 87 plnících stanic na vodík, přičemž dvě z nich se nacházejí na čerpacích stanicích Star patřících stejně jako Benzina do nadnárodního koncernu Orlen. Celosvětově bylo ke konci roku 2019 v provozu 432 vodíkových plnících stanic, přičemž 330 z nich je otevřených pro veřejnost,« řekl mluvčí.

V současnosti již sériová auta na vodík nabízí například Toyota nebo Hyundai. V ČR je ale kvůli absenci plniček neprodávají. »Jsme připraveni začít nabízet náš vodíkový model Mirai na českém trhu ihned po zprovoznění první veřejné čerpací stanice na vodík. Bezemisní provoz, dojezd přes 600 kilometrů a doba tankování srovnatelná s konvenčními palivy činí z auta na vodíkové články bezkonkurenční alternativu k vozům na benzín, naftu i elektromobilům,« uvedl generální ředitel Toyota a Lexus ČR Martin Peleška. Toyota prodává první sériový vůz na vodík Mirai od roku 2015 a brzy jej uvede již v druhé generaci. Dosud prodala po celém světě více než 10 000 aut na vodíkový pohon.

Čerpací stanice Benzina v Praze na Barrandově a v Litvínově budou podle firmy zásobovány vodíkem, který vzniká při zpracovávání ropy v rafinériích Unipetrolu v Litvínově a Kralupech nad Vltavou. Unipetrol se zároveň zabývá konkrétními projekty efektivní výroby vodíku z alternativních zdrojů, tedy bez uhlíkové stopy, například elektrolýzou vody za využití elektrické energie získané z fotovoltaických článků, uvedl Kaidl.

Ředitel Benziny Marek Zouvala už v roce 2017 řekl, že společnost chce být ve stavbě vodíkových pump v ČR lídrem. Uvedl tehdy, že cena nové vodíkové stanice je zhruba milion eur (asi 27 mil. Kč), podobně jako u klasické benzinové pumpy. Ministerstvo dopravy předloni uvedlo, že v ČR by do roku 2023 mohlo vzniknout šest až osm čerpacích stanic na vodík.

»Vybudovali jsme již stovky stanic na alternativní paliva, desítky jich sami provozujeme, ale úspěch v tak prestižním vodíkovém tendru je pro nás tou nejvyšší metou. Rádi bychom na tento projekt navázali dalšími vodíkovými aktivitami a realizacemi nejen v ČR, ale i v Polsku a na Slovensku,« uvedl člen představenstva Bonettu Václav Holovčák.

Skupina Bonett působí na českém, polském a slovenském trhu, orientuje se na investice, provozování a dodávky stanic na alternativní paliva. Firma provozuje aktuálně 43 stanic na stlačený zemní plyn (CNG) a má 15procentní podíl na prodeji CNG v ČR. V rámci ekologizace dopravy plánuje Bonett vybudovat desítky dalších stanic v ČR, Polsku i na Slovensku, včetně sítě vlastních stanic na zkapalněný zemní plyn (LNG). Cílem skupiny je i významná pozice ve vodíkových instalacích nebo výroba a prodej biometanu ve vlastní síti. V ČR a Polsku chce firma investovat na 750 mil. Kč.

Benzina působí na trhu přes 60 let. Je jedničkou v počtu provozovaných čerpacích stanic v ČR, má jich 417. Na konci roku 2015 se stala odštěpným závodem společnosti Unipetrol RPA, která je dceřinou firmou Unipetrolu. Unipetrol je od roku 2005 součástí polské skupiny PKN Orlen, která je od předloňska jeho jediným vlastníkem.

(ici)

25. 9. 2020  (ici)