I Budějovický Budvar bude muset zdražit, cena sudového piva se ale téměř nezmění

Pivovar Budějovický Budvar, národní podnik, zdraží od ledna 2021 v České republice lahvové a plechovkové pivo v průměru o 3,7 až čtyři procenta. Víc zdraží ležáky, cena výčepního piva se prakticky nezmění. Ze sudového piva stoupne jen cena Budvaru 33, kde po více než roce skončí zaváděcí sleva. Ostatní ceny sudového piva zůstanou stejné jako letos.

Informoval o tom ředitel Budvaru Petr Dvořák. Lahvové a plechovkové pivo tvoří kolem 80 procent produkce pivovaru.

»Hlavním důvodem zdražení jako každý rok je revize cen vstupů zejména v osobních nákladech, cenách energií, případně dalších surovin. Díváme se na ceny vstupů, na naše portfolio a na cenovou pozici vůči celému trhu. Nemyslím si, že je to nějaké zásadní, dramatické zdražení. Pivo se historicky pohybovalo za celkovou inflací a my se jen snažíme postupně část toho tempa dohnat. Jdeme zhruba necelé procento nad celkovou inflací, jenom neznatelně rychleji, než je celková inflace,« uvedl ředitel.

Ležáky byly tahounem rostoucího výstavu, jenž loni stoupl meziročně o 4,8 % na 1,67 milionu hektolitrů, nejvíc za 124 let existence pivovaru. Loni Budvar uvařil dosud největší množství ležáku, jeho podíl na výrobě přesáhl 78 %. »My se primárně chceme zaměřovat na ležákovou kategorii. A i naše cenová pozice na trhu musí odpovídat, kde chceme, aby Budvar cenově stál,« řekl Dvořák.

Ceny sudového piva nechá pivovar stejné. Podle ředitele není letošek vhodný na to, aby zdražilo, a to kvůli dopadům koronaviru na provoz restaurací. Ceny zvedne podnik pro export, různě podle jednotlivých zemí. V loňském roce Budvar vyvezl nejvíc piva v historii, 1,15 mil. hektolitrů.

Kvůli koronaviru přišel letos na jaře v restauracích asi o 30 mil. Kč - prodej sudového piva byl omezený, zaměstnance z vlastních provozoven držel Budvar na kurzarbeitu. V objemu prodaných hektolitrů se ale dostal pivovar o dvě procenta výš a tržby měl jako loni.

»Mnohem víc se prodávalo v lahvích a plechovkách a bylo velmi dobré léto. Měli jsme trhy, které prodávaly o desítky procent víc než loni. Hodně rostlo Německo i Velká Británie. Pak jsou vzdálenější trhy, které se téměř zastavily, třeba Vietnam odebírá o desítky procent méně, než odebíral,« řekl Dvořák. Teď opět zpomaluje prodej sudů a zrychluje prodej baleného piva. Ředitel odhaduje, že podobně jako na jaře klesnou v posledním čtvrtletí prodeje meziročně o dvě až 15 %.

Budvar měl loni rekordní čistý obrat tři miliardy korun, meziročně o 192,7 mil. Kč vyšší. Poprvé přesáhl tři miliardy. Zisk po zdanění stoupl o čtyři procenta na 278 mil. Kč, vyplývá z výroční zprávy.

Zdražení již v srpnu oznámil Plzeňský Prazdroj. Od 1. října zdraží některá piva v lahvích a plechovkách. Zvýšení cen v průměru o 3,6 %, tedy asi o 50 haléřů, se dotkne zejména ležáků a prémiových piv, jako Pilsner Urquell, Radegast 12 a Gambrinus 12. Čepovaná piva v sudech a tancích ani desetistupňová piva Gambrinus či Radegast v lahvích a plechovkách nezdraží.

(ici)

29. 9. 2020  (ici)