Kaczyňski zachraňoval vládu

Tři strany polské koaliční vlády podepsaly v sobotu novou koaliční smlouvu, a prozatím tak překonaly krizi, kvůli níž se hovořilo i o předčasných volbách.

O dosažení shody mezi lídry vládních stran informoval podle agentury AP vlivný předseda hlavní strany Právo a spravedlnost Jaroslaw Kaczyňski. Smlouva podle něj zaručí fungování vlády na další tři roky až do příštích řádných voleb.

Dokument kromě Kaczyňského podepsal konzervativní ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro, šéf strany Solidární Polsko, a Jaroslaw Gowin, který stojí v čele umírněně konzervativního uskupení Dohoda.

[o]

Premiér Mateusz Morawiecki, který byl též jednání přítomen, vyjádřil potěšení nad tím, že v kabinetu byla zachována jednota a stabilita. Zástupci PiS v uplynulých dnech nevylučovali ani menšinovou vládu či předčasné volby, pokud jednání zkrachují.

V kabinetu vzrůstalo napětí kvůli ideologickým otázkám zčásti kvůli aktivitě Ziobra, který prosazuje nesmlouvavý postoj vůči komunitě leseb, gayů, bisexuálů a transgenderových osob (LGBT) a usiluje o odstoupení Polska od Istanbulské smlouvy o prevenci a boji proti násilí na ženách.

Aktuální napětí ve vládě podle AP souvisí také s bojem o moc. Vedoucí osobnosti vládních stran se prý totiž snaží posílit své pozice pro chvíli, kdy 71letý Kaczyňski přestane být dominující silou politické pravice.

Bližší informace o podobě smlouvy nejsou známy. Jak ale dříve psala agentura PAP, expremiér Kaczyňski, který je v současnosti jen řadovým poslancem, se má zřejmě stát vicepremiérem a dostat v Morawieckého kabinetu funkci předsedy bezpečnostního výboru. Z ní by dohlížel na ministerstvo spravedlnosti, které řídí právě Ziobra, a dále na rezorty obrany a vnitra.

(čtk)

29. 9. 2020  (čtk)