Jediná vítězka Velké pardubické

 

V Regionálním muzeu v Jílovém u Prahy je do 1. listopadu k vidění výstava (na snímku) připomínající pozoruhodný život jediné ženské vítězky Velké pardubické i jiné momenty z historie tohoto dostihu.

Marie Immaculata »Lata« Brandisová se Velké pardubické poprvé účastnila v roce 1933 s šestiletou plavou klisnou Normou. Získala s ní třetí místo. O rok později byla druhá, v roce 1935 pátá. Rozhodujícím rokem se stal rok 1937; 56. Velká pardubická probíhala v napjaté atmosféře německého ohrožení. Favoritem byl německý polokrevný bělouš Herold, který ale padl na Taxisu. Lehce o sedm délek před druhým koněm nakonec finišovala Lata Brandisová, česká jezdkyně v sedle české klisny, v červenobíle pruhovaném dresu. Čtyřicetitisícový dav pak vítěznou jezdkyni překřtil na »naši slečnu«.

[o]

»Výstava potrvá až do 1. listopadu, stejně jako další dvě aktuální výstavy věnované fenoménům Posázaví – Když údolím se řítí Posázavský pacifik a Plavecký mariáš,« doplnil předseda středočeského krajského výboru pro památkovou péči, kulturu a cestovní ruch Zdeněk Štefek (KSČM).

Do poloviny listopadu je v konírně muzea také prodejní výstava Poklady země. Ukazuje umělecké poklady Spolku pražských výtvarných umělců, které dokáže »stvořit lidská mysl a duše«.

(zs)

FOTO - autor

30. 9. 2020  (zs)