Prostě: katastrofa

Kdo si ještě před měsícem dovolil veřejně projevit názor zpochybňující efektivnost a ekonomickou i medicínskou opodstatněnost a věcnou správnost zvoleného postupu v případě »koronavirus«, musel počítat s ostrou kritikou svého počínání, neboť (dle předsedy vlády) jsme byli v řešení pandemie mimořádně úspěšní a fakticky příkladem vzorového řešení. Ostré kritice se nevyhnuli ani špičkoví experti, pokud nalezli odvahu projevit »alternativní« názor a koncepci řešení. Někteří dokonce odešli ze svých postů, aby nebyli spojováni s (podle jejich názoru) chybnými či nedostatečnými rozhodnutími.

[o]

Aktuální situace jim dává za pravdu. Případů koronaviru u nás přibývá rychleji, než kdekoli jinde v Evropě, a reakce vlády je katastrofální. Přes velkoústá slova silné čtyřky Babiše, Schillerové, Hamáčka a Maláčové se republika potácí v krizi bez viditelných cílů a reálných východisek. Neexistuje promyšlený plán na pomoc lidem i ekonomice. Místo systematických a promyšlených opatření se vláda zmůže pouze na předvolební populistické hrátky. Přitom ani ty nelze brát vážně. Mění se totiž podle potřeby i během dne. Zavřít celou ekonomiku vláda dokázala. Sice bez rozmyslu, bez alternativ jejího následného postupného otevírání a resuscitace, nicméně s určitými pozitivními dopady. Z toho se však žít nedá. Mediální exhibice vlády prokazují, že stále setrvává v pocitu sebeuspokojení, bez alternativních koncepcí vývoje, bez odpovědnosti před veřejností, mladou generací. Plošné zákazy a příkazy vláda umí. Stejně jako chlubit se cizím peřím a suverénní neoprávněnou sebechválou.

Avšak jde-li o to, zformulovat dlouhodobou koncepci, programové systémové a strukturální řešení, o promyšlené plánování, je to katastrofa. Jen namátkou: z čeho hodlá vláda hradit zvýšené výdaje, kompenzovat ztráty a splácet dluhy v příštím a dalších letech? Dalšími dluhy? Nic jiného totiž nenabízí. Vláda ve své bohorovnosti může pokládat za svůj zásadní úkol udržet se u moci a být přesvědčena o své výjimečnosti. Může uplatňovat prastarou osvědčenou metodu cézarů »chléb a hry«. Musí ale také počítat, že nadejde doba skládání účtů a vyvozování odpovědnosti. Zde však sliby a omluvy nepostačí.

Ladislav ŠAFRÁNEK

3. 10. 2020  Ladislav ŠAFRÁNEK