Volby? Ne, svět v plamenech

Nejslavnější přírodovědec současnosti a popularizátor oboru sir David Attenborough si ve svých 94 letech zřídil instagramový účet. Chce tohoto nejoblíbenějšího komunikačního zdroje nejmladší generace (teenagerů) využít k šíření poselství o ochraně životního prostředí.

A skutečně. Můžeme si stokrát říkat, že jsou důležitější problémy – migrace, bezpečnost, COVID-19 a jeho dopady, exekuční pasti, problémy s bydlením a jiná klíčová sociální témata, ale chyba lávky. Aniž bych chtěl jakkoli marginalizovat ožehavost výše zmíněných témat, klimatická krize a s ní spojená rizika je skutečně momentálně »kauzou« číslo 1 daleko před ostatními.

[o]

Na Západě si to naštěstí už – i díky Gretě Thunbergové – zejména mladší generace uvědomují, a tak i proto měl během pár hodin Attenborough, známý především z mnoha televizních přírodovědných dokumentů, na sociální síti přes milion sledujících!

Attenborough ve svém prvním videu umístěném na Instagramu, tak řečeném Instáči, vysvětlil, že tento krok činí proto, že »svět je v potížích«… »Kontinenty jsou v plamenech. Ledovce tají. Korálové útesy umírají… Seznam se stále rozšiřuje,« varoval vědec, autor a průvodce přírodopisnými filmy z produkce BBC.

Během první hodiny od založení účtu měl Attenborough podle BBC více než 200 000 sledujících a druhý den časně ráno už jich bylo 2,3 milionu. »Záchrana naší planety je nyní komunikační výzvou,« je přesvědčen nový uživatel této sociální sítě.

Sir David předeslal, že bude platformu využívat ke sdílení videí, která budou vysvětlovat, »jaké jsou problémy a jak je můžeme řešit«.

Se správou účtu budou Attenboroughovi pomáhat jeho spolupracovníci Jonnie Hughes a Colin Butfield, kteří v doprovodném textu k úvodnímu videu přírodovědce připustili, že »sociální média nejsou Davidovým přirozeným prostředím«.

Sir David Attenborough v době svého vstupu na Instagram dokončoval přípravu vydání knihy a dokumentárního filmu se společným názvem A Life On Our Planet (Život na naší planetě). Film, který uvedla v neděli streamovací platforma Netflix, reflektuje Attenboroughovu kariéru a oproti minulosti nebývale extrémně zrychlený úpadek životního prostředí a biodiverzity, jichž byl přímým svědkem.

Za to, co se děje v oblasti životního prostředí, skutečně může člověk, který se sobecky choval s nástupem vědy a techniky více než kdy dřív jako člověk ne rozumný, ale naopak vrcholně nerozumný. Změníme se? Je totiž už hodně po dvanácté!

Roman JANOUCH

6. 10. 2020  Roman JANOUCH