Souhlasit, anebo nesouhlasit…

Lidé velmi pozorně sledují situaci s koronavirovou pandemií, která ztížila život všem občanům České republiky. Dlouhá doba v karanténě a následná omezení, to je doba, kdy se člověk jakoby nepřímo ocitl ve válečném stavu. A přijatá omezení byla pro mnohé velikou ranou. Ale drtivá většina uznává, že to muselo být a také, že to na jaře pomohlo. Výsledky to zatím potvrzují. Jaký bude další vývoj, zatím nevíme, ale zdá se, že nikoli růžový.

[o]

Právě v této ne příliš příznivé době si ale lidé všímali ještě jiných věcí. Například vyjadřování politiků k samotné situaci a také k 75. výročí osvobození naší vlasti Sovětskou armádou. Pominu-li snahy rádoby »historiků« typu primátora Hřiba, starosty Koláře a dalšího křiklouna starosty Novotného měnit historii a dějiny země, nelze si nepovšimnout především zkreslování, urážek a hlavně vulgarit na dresu komunistů. Ano, předseda poslaneckého klubu KSČM Pavel Kováčik měl pravdu, když napsal (Haló noviny 12. 5. 2020, článek K věci), že »kantoři nás od nepaměti vychovávali ke slušnosti«. To bohužel především pana Pavla Novotného minulo. Jeho vyřvávání a vulgarity mě vedly k zamyšlení, zda s vyjádřením Pavla Kováčika souhlasit, anebo nesouhlasit.

Proč? Pavel Kováčik dále napsal, že »jedno řešení existuje, přestaňme si starosty Novotného všímat«. To ale, myslím, není možné. Nejde totiž jen o starostu Novotného. Pravicové strany mají mezi sebou takových představitelů víc než dost. Poslouchá je a věří jim řada mladých lidí, vyhovuje jim jejich rétorika, nebojácnost a vulgarity. Proč tomu tak je? Protože o minulosti vědí málo a to, co přece jen vědí, je ovlivněno lží a polopravdami, které se dozvídají z masových sdělovacích prostředků. Pochopitelně i ze školy, která se plně podřídila vítězům. A co víc, sdělovací prostředky si jich všímají, dávají jim prostor, vždyť se stačí podívat na internetové stránky.

»Jsme zhnuseni chováním politiků v Praze« byl název článku, který vyšel v Haló novinách 14. dubna pod mým jménem, přičemž za obsahem článku si plně stojím. Kromě historického poučování mně pan Novotný na služebním listu radnice Městské části Praha–Řeporyje napsal: »Ty budeš pana magistra Koláře, pana doktora medicíny Hřiba mentorovat, že by jim neškodila trocha slušnosti, ty směšné vemeno…« A pan Novotný dál píše: »Nikdo tě neslyší, nikoho dávno nezajímáš a z tvého ÚV KSČM že by se měl přičinit o vrácení sochy maršála Koněva na původní místo nejen, že nic nebude, ale ono už nic nebude od bolševiků brzy tak celkově. Vychcípáte a zbude po vás jen odér lži a bestiality, zmrde.«

Nabízí se otázky: Máme si to nechat líbit? Neplatí svoboda slova? Neplatí právo demokraticky vyjadřovat své názory? Proto se musíme umět bránit a odhalovat lži, které pravice systematicky šíří. Musíme se umět bránit urážkám. Musíme umět bránit pravdu, svobodu a skutečnou demokracii. Tu svobodu a demokracii, která tu není jen pro pány Novotné a spol., nikoli jen tu, kterou si pravice vykládá po svém. Nikoli tu, jíž se chlubil předseda Senátu pan Vystrčil na své cestě na Tchaj-wan. Tedy demokracii a svobodu pro bohaté, demokracii a lidská práva zúžené jen na majetek.

Mimochodem, Miloš Vystrčil je členem stejné politické strany, tedy ODS, jako pan Novotný.

Jan REJFEK, kandidát KSČM do Zastupitelstva Plzeňského kraje

12. 10. 2020  Jan REJFEK