Zeman pro jednokolovou volbu

Prezident Miloš Zeman by podpořil jednokolovou volbu do Senátu. Zopakoval, že Senát považuje za zbytečnou instituci a nedůvěřuje mu. Zeman to řekl serveru Blesk.cz.

Zeman řekl, že ho dlouhodobě trápí nízká účast, která volby do Senátu provází. V ostatních volbách je podle něj účast výrazně vyšší. »Ptejme se, proč občané Senátu nedůvěřují,« poznamenal. Dodal, že on mu také nedůvěřuje a že Senát dlouhodobě považuje za zbytečnou instituci. Pokud by podle něj byly zavedeny jednokolové senátní volby, eliminovalo by se riziko z krajských voleb, kdy se proti vítězi spojili ostatní.

Ve druhém kole nynějších voleb do Senátu prezident nevolil s odůvodněním, že mu nevyhovuje ani jeden z kandidátů, kteří postoupili. V jeho volebním obvodě kandidovali Michael Žantovský (za TOP 09) a Václav Láska (SEN 21). Zeman mezi nimi nevidí výrazný rozdíl.

Zeman odmítl říct, kdo by měl být po volbách v čele Senátu. Je podle něj čistě na hnutí STAN, které volby vyhrálo, koho do čela Senátu prosadí. Nyní je předsedou horní komory Miloš Vystrčil (ODS). Se Zemanem má spory kvůli své cestě na Tchaj-wan. Zeman ho proto odmítl zvát na porady ústavních činitelů k zahraniční politice ČR. Prezident řekl, že na tyto schůzky jakéhokoli jiného šéfa Senátu zvát bude.

(ste)

12. 10. 2020  (ste)