Nejaktivnějším investorem Správa železnic

Objem zakázek, které letos do konce září zadali veřejní investoři stavebním firmám, klesl meziročně o dvě procenta na 160,2 miliardy korun. Počet se zvýšil zhruba o pětinu na 3601. Největším zadavatelem byla Správa železnic se zakázkami za 33,4 mld. Kč. Hodnota nově vypsaných zakázek vzrostla o 19,5 %.

Vyplývá to z údajů společnosti IS. Hodnota zadaných zakázek na pozemní stavby, tedy hlavně stavby bytů, kanceláří nebo průmyslových hal, vzrostla meziročně o 21,9 %a na 45,5 mld. Kč. U inženýrských staveb, tvořených hlavně dopravní infrastrukturou, hodnota zakázek klesla o devět procent na 114,7 mld. Kč. Podíl zakázek spolufinancovaných z evropských dotací klesl meziročně o 15,8 procentního bodu na 41,9 %.

Hodnota 18 zadaných zakázek překročila miliardu korun, v září přibyly tři. Největší byla modernizace železničního uzlu Pardubice za 6,73 mld. Kč. Správa železnic ji zadala sdružení Eurovia, Chládek a Tintěra, Pardubice a.s., Elektrizace železnic a GJW Praha. Za celý loňský rok veřejná správa zadala 29 miliardových zakázek.

Z firem získala nejvíce zakázek Eurovia, která samostatně vyhrála 95 tendrů za 2,94 mld. Kč. Z dalších 21,89 mld. Kč bude mít podíl díky sdružení s jinými firmami.

Z regionů patřila největší hodnota zadaných zakázek Středočeskému kraji (21,9 mld. Kč). Následovaly Moravskoslezský (18,6 mld. Kč), Jihomoravský (15,2 mld. Kč), Plzeňský kraj (13,6 mld. Kč) a Praha (13,3 mld. Kč).

Hodnota nově vypsaných zakázek do konce září meziročně vzrostla o 19,5 % na 142,5 mld. Kč. Objem zakázek v pozemním stavitelství stoupl o 15,6 % na 37,9 mld. Kč, v inženýrském stavitelství se zvýšil o 21 % na 104,6 mld. Kč.

Objem 21 vypsaných zakázek překročil miliardu korun, v září jich přibylo pět. Největší byla výstavba úseku trasy D pražského metra v úseku Pankrác - Olbrachtova, kterou vypsal Dopravní podnik hlavního města Prahy. Předpokládaná cena je 13,1 mld. Kč.

»Veřejné stavební práce by mohly kompenzovat očekávaný pokles poptávky privátního sektoru a stát se stabilizujícím faktorem tuzemské ekonomiky v nastávajícím období. Limitujícím faktorem pro růst stavební produkce pro veřejný sektor se může ale stát zajištění potřebných pracovníků pro realizaci zakázek ve smluvních termínech,« uvedl analytik stavebního trhu IS Ivan Vrhel.

Veřejné zakázky měly loni na celkových tržbách stavebních firem podle Českého statistického úřadu podíl 45,9 %.

(ici)

15. 10. 2020  (ici)