Velká voda opadá, ale ještě není vyhráno

Povodí Moravy evidovalo včera odpoledne na šesti místech třetí stupeň povodňové aktivity. Horní toky už postupně kulminovaly, na vzestupu byl stále dolní tok Moravy a Svratky. Povodí Moravy zasahuje do pěti krajů, Olomouckého, Zlínského, Jihomoravského, Pardubického a Moravskoslezského.

Zvýšení hladin nastalo kvůli dešti, který od úterý procházel územím. Třetí povodňový stupeň evidovalo povodí na šesti profilech na řekách Morava, Třebůvka, Romže, Svratka. Druhý stupeň na 15 profilech, a to na tocích Morava, Třebůvka, Bečva, Olešnice, Bystřička, Stanovnice, Hloučela, Svratka, Svitava, Bělá, Dyje.

»Podle předpovědi by měla být na našem území malá intenzita srážek. Bude tak pokračovat pokles průtoků, na dolních tocích pak kulminace s následným poklesem. V pátek odpoledne lze očekávat další srážky od východu. V zasažených oblastech tak předpokládáme opětovné vzestupy hladin,« uvedl včera mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař.

Povodňové průtoky zachytily vodní nádrže. Hladiny na většině nádrží podle mluvčího stoupají, případně jsou setrvalé. Po opadnutí povodňových průtoků ve Svratce, Dyji a Svitavě povodí odtoky z nádrží nad nimi zvýší, aby se v nich uvolnil zásobní prostor, a to pro případ zachycení zvýšených průtoků v případě dalších dešťů. Vodohospodáři z tohoto důvodu zvýšili i odtok z novomlýnských nádrží. »V Dyji pod Novými Mlýny jsou proto řízené neškodné odtoky s dosažením i druhého stupně povodňové aktivity, které nezpůsobují povodňové škody. O zvýšení odtoku byly informovány dotčené obce a povodňové orgány,« uvedl mluvčí.

(ng)

15. 10. 2020  (ng)