Průmysl zbrzdil propad, stavaři nestíhají

Průmyslová výroba se v září podle Českého statistického úřadu snížila meziročně o 1,5 procenta. Stavební produkce klesla o 8,2 %.

K poklesu průmyslu nejvíce přispěly výroba a rozvod elektřiny, plynu, tepla a klimatizovaného vzduchu, výroba strojů a zařízení a opravy a instalace strojů a zařízení. Produkce naopak vzrostla ve výrobě motorových vozidel, přívěsů a návěsů, výrobě pryžových a plastových výrobků a výrobě potravinářských výrobků.

Trh se přitom obával poklesu průmyslu o pět procent, připomněl analytik Raiffeisenbank Vít Hradil.

Tržby z průmyslové činnosti v běžných cenách klesly meziročně o 0,4 %, přičemž tržby z přímého vývozu průmyslových podniků se zvýšily o 1,3 %, zatímco domácí tržby, které zahrnují i nepřímý vývoz prostřednictvím neprůmyslových podniků, klesly o 2,8 %.

Příjemnou zprávou byl podle Hradila stav nových zakázek. Hodnota nových zakázek ve sledovaných odvětvích vzrostla meziročně o 4,8 %, uvedl ČSÚ. Hodnota nových zakázek ze zahraničí se zvýšila o 7,3 %, naopak v případě tuzemských klesla o 0,9 %.

Průměrný evidenční počet zaměstnanců v průmyslu se v září snížil meziročně o 4,1 %.

Za celé 3. čtvrtletí klesla průmyslová výroba meziročně o 3,9 %.

Vysoká srovnávací základna z loňska

Meziroční pokles stavebnictví ovlivnila kromě výpadků z důvodu epidemie koronaviru také relativně vysoká základna loňského září, uvedli statistici. Produkce v pozemním stavitelství se ve srovnání se stejným měsícem minulého roku snížila o 8,9 %, v případě inženýrského stavitelství pak klesla o 6,7 %.

»Přitom stavebnictví jako takové rozhodně netrpí nedostatkem zakázek. Samy firmy v průzkumech uvádějí, že jejich hlavní překážkou růstu je nedostatek zaměstnanců. Jako odvětví závislé na zahraniční pracovní síle je postižené výpadkem zahraničních pracovníků, ke kterému dochází od začátku pandemie,« uvedl k tomu analytik ČSOB Petr Dufek.

Stavební úřady vydaly v září 7433 stavebních povolení, meziročně o jedno procento méně. Orientační hodnota těchto staveb dosáhla 26,5 miliardy korun a ve srovnání se stejným obdobím minulého roku klesla o 19,7 %.

Počet zahájených bytů klesl o 29,5 % na 2572 bytů, počet dokončených bytů se snížil o 28,8 % na 2359 bytů.

Průměrný evidenční počet zaměstnanců ve stavebnictví se v září snížil meziročně o 1,6 %.

Za celé 3. čtvrtletí klesla stavební produkce o 9,4 %, z toho u pozemního stavitelství o 10,2 % a u inženýrského stavitelství o 7,6 %.

(ici)

10. 11. 2020  (ici)