Češi tloustnou a propadají depresi

Dopad epidemie koronaviru na fyzické i duševní zdraví Čechů se začíná negativně projevovat. Češi více tloustnou, kouří a propadají depresi. Vyplývá to z listopadového průzkumu agentury EMA Data.

Podle průzkumu se Češi v celostátní karanténě výrazně méně hýbou a více vyplňují čas jídlem, mnohdy nezdravým. To má za následek tloustnutí. Průměrně Češi za posledních sedm měsíců přibrali 6,5 kila.

Zvýšení tělesné hmotnosti v průzkumu přiznala třetina lidí. Třicet procent lidí přibralo pět kilo, 13 procent dokonce deset kilogramů. To je varovné i z toho hlediska, že COVID-19 má mnohem horší průběh u lidí s výraznou nadváhou či obezitou.

Nejvíce přibírali mladí lidé do 25 let, kteří zároveň v průzkumu nejčastěji uváděli, že přestali v karanténě cvičit. Negativní důsledek uzavření sportovišť a posiloven se tak projevil naplno. Domácí cvičení provozují podle průzkumu lidé jen omezeně.

K omezení pohybu se přidává další rizikový faktor, kouření. Téměř polovina kuřáků (44 procent) přiznává, že začali v posledních měsících více kouřit, pět procent lidí dokonce kouřit začalo, i když už v minulosti dlouhodobě nekouřili nebo nekouřili nikdy. »Dobrá zpráva je, že druhá polovina kuřáků uvádí, že svůj zlozvyk omezila. Méně kouří především generace nad 55 let. Nejvíce naopak zvýšili přísun cigaret lidé do 35 let,« uvedl jednatel EMA data Jiří Paták.

Náporu čelí v karanténě podle průzkumu i duševní zdraví Čechů. Lidé propadají negativním pocitům a náladám, které mohou přejít v depresi či úzkostnou poruchu. Přibližně třetině lidí se v období pandemie psychika částečně zhoršila, každý desátý uvedl výrazné zhoršení. Naproti tomu zlepšení psychiky subjektivně pocítily jednotky procent lidí v populaci.

Podle psychologa Jiřího Brančíka, který působí jako primář psychologického oddělení ve Vojenské nemocnici v Brně, není překvapivé, že s koronavirovou krizí se psychický stav lidí zhoršuje. »Nejrizikovější skupinou jsou ti, kteří už měli v minulosti k depresím sklon. Mezi příznaky deprese patří ztráta zájmů, nechuť k jakékoliv činnosti,« uvedl Brančík.

(ste)

18. 11. 2020  (ste)