Kam putoval šek věnovaný prezidentem republiky?

První ročník projektu Anděl mezi zdravotníky 2020 si pro svůj slavnostní večer nevybral dobrou dobu. Místo toho, aby vyhlášenítleskalo plné náchodské divadlo, proběhlo finále pouze formou natáčení a za přísných hygienických podmínek. Každý, kdo se natáčení prosincového finále zúčastnil, absolvoval u vchodu test na COVID-19, roušky a dezinfekce byly samozřejmostí. Pozvaní hosté seděli v sále po dvojicích a s dostatečných rozestupem od ostatních návštěvníků. Organizace se tradičně ujal prezident soutěže David Novotný.

Dvanáctka finalistů a finalistek, která reprezentovala všechny pracovníky napříč zdravotnickými profesemi, si však toto setkání užila. Nejenže absolvovali letní soustředění v Chateau Šanov, ale ze slavnostního večera si každý odnesl pamětní skleněnou plaketu a dárkové tašky od partnerů soutěže. Vítěz si pak zahraje v primáckém seriálu Sestřičky a společnost Autobond Group a. s. mu na rok zapůjčí automobil Kia Sportage.

A kdo si odnesl titul Anděl mezi zdravotníky?

1. místo: František Ždichynec - soutěžící číslo 9, lékař, Zdravotnická záchranná služba hl. města Prahy, bývalý ředitel.

2. místo: Veronika Lukášová – soutěžící číslo 2, psychoterapeutka a vedoucí přijímací kanceláře, Schrottovy léčebné lázně Dolní Lipová.

3. místo: Kristýna Herrmannová – soutěžící číslo 10, lékařka infektolog, Nemocnice Na Bulovce, Klinika infekčních, tropických a parazitálních nemocí.

To však nebylo ani zdaleka vše. Cenu sympatie časopisu Florence si odnesla Jana Novotná – soutěžící číslo č. 12, zdravotní sestra z Ústavu pro péči a matku v Podolí. Cenu sympatie Zde zdravotnictví a Profi Medicíny pak obdržel František Ždichynec - soutěžící číslo 9, lékař ze Zdravotnické záchranné služby hl. města Prahy a bývalý ředitel. Udělena byla i Cena Myco Medica a Yao Medica, z níž se radovala Irena Al Masani, studentka VI. ročníku 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy, obor všeobecné lékařství. David Novotný dále udělil Cenu ředitele soutěže Anděl mezi zdravotníky, a to Anně Skalické, vrchní laborantce z FN Motol Praha, dlouholeté pracovnici České asociace sester a dobré duši, která neúnavného organizátora podporuje na všech jeho soutěžích a projektech.

[o]

Humor i po soutěži

František Ždichynec neztrácel humor ani těsně po soutěži. »Já jsem Anděl, už mi pučí křídla. Bylo to skutečně překvapení. Musím to vstřebat. Místy jsem se bavil, místy jsem se ptal sám sebe, co tu dělám. Šampáňo nebouchnu, protože jsem po infekční hepatitidě, ale na záchrance asi jo. Je tu se mnou ředitel, tak se zeptejte jeho,« smála legenda pražské záchranné služby, která navíc převzala z rukou Kateřiny Zemanové šek od Nadačního fondu prezidenta republiky Miloše Zemana pro pražskou záchranku na 100 tisíc korun pro pomoc v boji s důsledky koronaviru.

Pozvání na 1. ročník Anděl mezi zdravotníky přijali ministryně pro místní rozvoj ČR Klára Dostálová, dcera prezidenta republiky a patronka Kateřina Zemanová, poslanec a starosta města Náchod Jan Birke, hlavní sestra Ministerstva zdravotnictví ČR Alice Strnadová, viceprezident Hospodářské komory ČR Radek Jakubský, profesor epidemiologie Roman Prymula, členka správní rady VZP a stínová ministryně zdravotnictví za KSČM Soňa Marková, předseda senátru 2. LF Karlovy Univerzity Milan Trojánek, radní pro zdravotnictví Královéhradeckého kraje Zdeněk Fink a další významné osobnosti kulturního, společenského a politického života.

Celý večer moderoval Karel Voříšek a vystoupili Pavel Šporcl, Natálka Grossová, Ivana Jirešová, Daniel Matoušek, Peter Pecha, Hana Křížková, Tereza Mátlová, Pavel Trávníček, Monika Trávníčková a v rolích patronů se objevila Michaela Dolinová, Regina Řandová, Lenka Špillarová, Jiří Krampol, Zuzana Bubílková, Kateřina Macháčková a další.

Spokojenost ředitele

Zakladatel a ředitel soutěže David Novotný mohl být spokojený. »Je hodně těžké vybrat jednu osobu, protože si ocenění zaslouží všichni, kdo se starají o zdraví a pomáhají lidem. Kvůli pandemii bylo nelehké dokončit letošní ročník Anděla mezi zdravotníky natáčením slavnostního večera. Musím poděkovat týmu, účinkujícím a finalistům, že jsme to všechno zvládli,« uvedl náchodský patriot.

Nechal nás nahlédnout i pod pokličku vzniku nové akce. »Nápad vznikl během jara, kdy jsem si uvědomil, že nejen lékaři a sestry, ale také farmaceuti, pečovatelky, záchranáři, ošetřovatelky chrání lidské zdraví. Koronavirová nákaza ‚postrčila‘ do popředí i šikovné a obětavé studenty a studentky lékařských fakult. Je to de facto poděkování za neskonale záslužnou práci. Není to soutěž o kráse, ale o erudici, sympatiích, profesionalitě a lásce ke svému povolání. A vítězové jsou opravdu všichni,« dodal Novotný.

A jak se nová soutěž zamlouvala Soně Markové, která tradičně nad akcemi Davida Novotného přebírá záštitu? »Vždy, když jsme nemocní a bojíme se o své zdraví, považujeme sestřičky, lékaře a další zdravotníky za  naše anděly. Očekáváme od nich nejen vysoce odbornou pomoc, ale také povzbuzení, pohlazení, úsměv a ujištění, že vše dobře dopadne. Proto se zrodila i tato forma poděkování. Velmi si vážím možnosti zaštítit i podpořit právě tuto akci mého dlouholetého kamaráda Davida Novotného. Obdivuji ho za to, co dokázal i ve ztížených pandemických podmínkách doslova ‚vydupat ze země‘. Proto jsem mu také na pódiu předala svého soukromého Anděla, za kterého ho vlastně také považuji,« uvedla Marková a dodala: »Být v porotě jsem brala jako osobní odměnu, ale rozhodování bylo velmi obtížné. Nicméně od samého počátku mě nejvíce oslovil vítěz svoji nesmírnou lidskostí, laskavostí a neobyčejným smyslem pro humor. Celým večerem se prolínala pohoda, radost a obrovské srdce všech soutěžících, organizátorů, porotců a porotkyň i umělců.  Báječnou atmosféru nenarušila ani povinnost roušek, dezinfekce, rozestupů a testování. Jsem také moc ráda, že se v množství mediálních partnerů tradičně objevují i Haló noviny…«

(mac)

FOTO – Anděl mezi zdravotníky

16. 1. 2021  (mac)