Úspěšná vzpoura maorského politika

Novozélandský poslanec Rawiri Waititi, který je příslušníkem maorské menšiny, zvítězil ve sporu o pravidla odívání v parlamentu.

Nařízení, které vyžadovalo po mužích nošení kravaty, předseda zákonodárného sboru zrušil, informovaly ve čtvrtek agentury Reuters a AP. Waititi označoval vázanku za »koloniální oprátku« a odmítal ji.

Waititi minulé úterý přišel do parlamentu v rozporu s pravidly bez kravaty. Tvrdil, že nutit zvoleného poslance oblékat se v západním stylu je porušením jeho práv a snahou o potlačení domorodé kultury.

Předseda novozélandského parlamentu Trevor Mallard poslance Waititiho opakovaně vyzval, aby si uvázal kravatu, že jinak podle pravidel parlamentu nesmí pokládat otázky během debaty. Když Waititi i po druhé výzvě odmítl upravit svůj oděv, Mallard ho vyzval k odchodu ze sálu a poslanec odešel.

Předseda Mallard uznal, že pravidlo o kravatě je zastaralé, ale většina poslanců ho chce i nadále prosazovat. Waititi se na středeční jednání oblékl stejně jako předchozí den, ale tentokrát mu bylo dovoleno mluvit. Úterní konflikt vyvolal na sociálních sítích diskusi o koloniální minulosti, o incidentu psala i britská média. Premiérka Jacinda Ardernová celou záležitost komentovala, že země má »důležitější záležitosti k řešení«, píše Reuters. Ardernová ale už dříve iniciovala řadu kroků k dodržování práv Maorů třeba vyšetřování, které dokumentovalo, jak se nelidsky zacházelo v ústavech především s maorskými dětmi.

[o]

Čtyřicetiletý Waititi, poprvé zvolený loni v říjnu, na sobě měl místo kravaty maorský přívěsek ze zeleného kamene hei tiki. »S Maory není v jejich vlastní zemi zacházeno jako s rovnými. (...) Postavit se proti podrobení, proti asimilaci, proti těm, kteří chtějí, abychom vypadali, cítili se a mysleli stejně jako oni... proti tomu všemu jsem se postavil,« řekl v úterý Waititi agentuře Reuters.

Incident vyvolal na Novém Zélandu debatu o koloniální minulosti a o vztahu k Maorům, kteří žili na souostroví před britskou kolonizací. Po setkání s organizačním výborem předseda parlamentu Mallard ve středu večer uvedl, že nošení kravaty bude ve sněmu napříště dobrovolné.

»Jako předseda se řídím debatou a rozhodnutím výboru, a proto nebudou již kravaty považovány za součást náležitého pracovního oděvu,« uvedl.

Podle novozélandských médií ve čtvrtek do parlamentu Waititi přišel opět bez kravaty a přidalo se k němu i několik dalších poslanců.

Maoři představují přibližně 15 % z pěti milionů obyvatel Nového Zélandu. Je mezi nimi nadprůměrná míra chudoby, nezaměstnanosti i trestů odnětí svobody. Maoři své špatné postavení často přisuzují britské kolonizaci Nového Zélandu. Parlament na Novém Zélandu je velmi pestrý a v mnoha ohledech odráží složení obyvatelstva. Ze 120 křesel obsadily téměř polovinu ženy, Maoři mají 21 % poslanců a příslušníci LGBT komunity 11 % mandátů, uvádí Reuters.

Waititi má po celém těle včetně obličeje tradiční maorské tetování. Po svém zvolení do parlamentu při prvním projevu kolegům vyprávěl, jak jeho předka neprávem oběsili britští kolonizátoři, píše AFP.

(čtk)

14. 2. 2021  (čtk)