Neuvěřitelná lačnost po zisku

Firmy Pfizer a BioNTech, které společně vyvinuly vakcínu proti COVID-19, svoji očkovací látku loni v létě Evropské komisi nabízely za cenu 54,08 eura (asi 1400 korun) za jednu dávku.

Na svých internetových stránkách o tom píše německý deník Süddeutsche Zeitung (SZ). Tuto cenu odborníci v Německu označili za přemrštěnou i vzhledem k tomu, že společnost BioNTech čerpala peníze z německé státní kasy, fondů EU i od dárců, jako je Nadace Billa a Melindy Gatesových. Loni v létě Evropská komise obdržela přísně tajnou nabídku od Pfizeru a BioNTechu, v níž tyto společnosti navrhovaly, aby sedmadvacítka nakoupila 500 milionů dávek vakcíny za 27 miliard eur, což je přibližně 54 eur za dávku očkovací látky, uvádí SZ. Společnosti unijní exekutivě připomínaly obrovské ztráty, jaké pandemie každý den způsobuje. V tomto duchu se neslo i vysvětlení ceny preparátu: rozhodující nebyly náklady na výzkum a vývoj, ale to, že vakcína pomůže zamezit dalším ekonomickým škodám způsobeným pandemií. Pfizer/BioNTech také tvrdily, že jejich cenový návrh už obsahuje »nejvyšší procentní rabat«, jaký některé z rozvinutých zemí poskytly.

[o]

Při ceně 54,08 eura za dávku by vakcína Pfizer/BioNTech byla více než dvacetkrát dražší než dávka očkovací látky vyvinuté farmaceutickou firmou AstraZeneca ve spolupráci s Oxfordskou univerzitou. »Takovou cenu považuji za neseriózní,« cituje SZ farmakologa Wolfa Dietera Ludwiga, předsedu lékové komise Německé lékařské komory. »Spatřuji v tom snahu o zisk, která za současné situace není ospravedlnitelná,« dodal.

Podle SZ informace o původní cenové nabídce vysvětlují zdrženlivost, s jakou některé země EU na vakcínu původně reagovaly. Kromě toho tehdy ještě pochybovaly o její účinnosti.

K informacím o původně požadované vysoké ceně za vakcínu se nechtěly firmy BioNTech ani Pfizer vyjádřit, reagovat na ně nemůže ani Evropská komise. EU smlouvu o nákupu vakcín uzavřela teprve v listopadu, konečnou cenu ani jedna ze stran nezveřejnila, podle informací různých médií činí 15,50 eura (401 korun) za dávku. I tak jde o nejméně pětkrát vyšší cenu, než požaduje konkurence. Navíc Pfizer neplní své závazky vůči EU, zřejmě dodává za vyšší cenu do USA, kde se denní počet očkovaných nyní blíží úrovni 1,5 milionu osob.

(čtk)

20. 2. 2021  (čtk)