Ropa zamořila pobřeží

Na 160 kilometrů izraelského pobřeží zamořily zbytky ropy, která vytekla asi před týdnem ze zatím nezjištěného plavidla ve východním Středomoří.

Podle místních expertů jde o jednu z nejhorších ekologických katastrof tohoto druhu v Izraeli za několik desetiletí. Od tohoto týdne bude s čistěním izraelského pobřeží pomáhat i armáda, napsal v noci deník The Jerusalem Post.

Na pobřeží od severoizraelské Haify až po Aškelon na jihu se objevila řada mrtvých zvířat, včetně želv či sedmnáctimetrového plejtváka myšoka. V jeho případě ale podle vládního úřadu pro přírodu a národní parky ropa příčinou smrti asi nebyla. Šéf tohoto úřadu Šaul Goldstein nicméně uvedl, že jde o jedno z největších zamoření pláží v Izraeli, jaké kdy viděl. Podle experta z univerzity v Haifě Dora Adelista jde o nejhorší ekologickou katastrofu svého druhu za víc než 40 let, spousta ropy se ještě blíží k pobřeží.

Ministerstvo životního prostředí nyní zkoumá vzorky z deseti plavidel, které by mohly být za katastrofu odpovědné.

Ropná skvrna byla poprvé objevena asi 50 kilometrů od pobřeží před týdnem, uvedla ministryně životního prostředí Gila Gamlielová. Podle ní v sobotu ráno letecké snímky ukázaly, že zamořeno je asi 160 km pobřeží a že několik dalších velkých skvrn s ropou je asi 500 metrů od pobřeží a blíží se k Haifskému zálivu.

(čtk)

22. 2. 2021  (čtk)