Nařídily vraždu Malcolma X americké úřady?

Rodina aktivisty za práva Afroameričanů Malcolma X žádá o nové prošetření jeho vraždy z roku 1965. Dcery černošského předáka k výzvě přivedl dopis bývalého policisty, který tvrdí, že se na okolnostech vraždy podílely americké úřady. Newyorská prokuratura uvedla, že případ prošetřuje, uvedla v neděli agentura AFP.

Bývalý černošský policista Raymond Wood v dopise, který si přál zveřejnit až po své smrti, tvrdí, že mu jeho nadřízení nařídili, aby vnikl do blízkého okolí Malcolma X. Mezi aktivisty měl podle příkazů vyvolávat sváry. Kvůli aktivitám policisty byli několik dní před atentátem zadrženi dva tělesní strážci Malcolma X. Ten se tak nacházel v den atentátu bez části své ochranky.

[o]

Podle Wooda tímto způsobem k úmrtí politického aktivisty přispěla i newyorská policie a FBI. Oba policejní sbory podle Wooda zatajily některé aspekty vraždy známého představitele hnutí Afroameričanů.

Na základě tvrzení dopisu zesnulého policisty dcery černošského předáka žádají obnovení vyšetřovaní jeho vraždy. »Všechny poznatky, které mohou přispět k odhalení pravdy o této tragédii, musí být přezkoumány,« uvedla jedna z dcer Malcolma X Ilyasah Shabazzová.

Prokurátor Cyrus Vance si již vyžádal spis o vraždě aktivisty. K žádosti ho ale vedl nedávný dokumentární film Who killed Malcolm X? (Kdo zabil Malcolma X?), který odvysílala v únoru internetová televize Netflix. Prokurátor uvedl, že přezkoumání případu stále trvá.

K vraždě Malcolma X se přiznali tři muži. Během setkání Organizace pro afroamerickou jednotu v divadle Audubon Ballroom byl 21. února 1965 Malcolm X zastřelen celkem 16 ranami z pistole. Atentát ve své době vzbudil obrovský ohlas na celém světě.

Podobně jako tomu bylo u atentátu na Johna Fitzgeralda Kennedyho, tak se i v případě zavraždění Malcolma X vynořily nejrůznější spekulace o tom, kdo za akcí stál. Spekulovalo se například o roli FBI či CIA. Jeden ze střelců, Thomas Hagan, nicméně podle AP tvrdil, že Malcolma X zabil kvůli jeho roztržce s organizací Islámský národ. Z ní černošský aktivista v březnu 1964 vystoupil a stal se sunnitským muslimem, členové Islámského národa ho proto považovali za zrádce víry.

Ze tří mužů odsouzených za vraždu Malcolma X jeden zemřel a dva byli z vězení propuštěni. Jako poslední opustil podle ČTK věznici v roce 2010 právě Hagan.

(rj)

23. 2. 2021  (rj)