Čína připravena jednat s USA

Čína chce obnovit dialog se Spojenými státy poté, co předchozí americká administrativa přerušila bilaterální jednání v téměř všech oblastech. USA se ale mají přestat vměšovat do čínských záležitostí, řekl čínský ministr zahraničí Wang I.

Peking vměšováním zřejmě myslí například kritiku stavu lidských práv, napsala agentura Reuters. V pátek americký prezident Joe Biden uvedl, že je nutné se připravit na tvrdé soupeření s Čínou. Zatímco nový americký prezident hodlá být vstřícnější ke Kubě, k Palstincům i k Íránu (a šíitům obecně), ohledně Číny slíbit držet dosavadní kurz.

»V uplynulých několika málo letech Spojené státy vlastně přerušily bilaterální dialog na všech úrovních,« uvedl čínský ministr Wang I. Podle něj je dobrým signálem sbližování Pekingu s Washingtonem nedávný telefonát mezi Bidenem a čínským lídrem Si Ťin-pchingem.

Podle ministra je Čína připravena na »jednání, jejichž cílem bude řešení problémů«. Pro zlepšení vztahů ale Peking žádá, aby se USA přestaly vměšovat do čínských záležitostí či zastavily výraznou podporu Tchaj-wanu. USA také v posledních měsících silně kritizovaly počínání čínských úřadů vůči etnické menšině Ujgurů, které označily za genocidu, či situaci v Tibetu. Dalšími spornými body jsou pro USA politika Pekingu v Jihočínském moři či nastavení obchodních vztahů.

Wang I vyzval USA také k zrušení cel uvelných na čínské zboží a opatření proti čínským technologiím.

Podle ČTK není ale pravděpodobné, že by se nová administrativa chovala vůči Pekingu výrazně smířlivěji než předchozí vláda Donalda Trumpa. Konkrétně v pátek na Mnichovské bezpečnostní konferenci americký prezident Biden uvedl, že je nutné se připravit na dlouhodobé a tvrdé soupeření s Čínou.

(rom)

23. 2. 2021  (rom)