Babiš předmětem jednání Evropského parlamentu

Evropský parlament probíral záležitost, která je skloňovaná ze všech stran i v českých médiích. Předmětem jednání byl totiž český premiér a předseda ANO Andrej Babiš. Lépe řečeno jeho střet zájmů, který vyústil v návrh rezoluce, jež bude hlasována.

Kdo mě sledujete, tak víte, že rozhodně nepatřím mezi advokáty či dokonce podporovatele Babiše. Vždy jsem ale byla zastáncem hesla, že »špinavé prádlo by se mělo prát doma«. Nevidím žádný racionální důvod řešit českého premiéra na půdě EP. Stejně tak dost dobře nerozumím tomu, čeho tím kolegové europoslanci vlastně chtějí dosáhnout. Pokud porušuje Babiš ustanovení pro přidělování dotací, je to věc poskytovatele dotací a auditních orgánů, případně – pokud došlo k porušení zákona – i orgánů činných v trestním řízení.

Odmítám pokrytectví

Vždy, když se něco projednává, tak mě zajímá v první řadě dopad na české občany. A tento případ - ať se na něj dívám, jak se dívám - je ryze politická záležitost, která ať dopadne jakkoli, nebude mít de facto žádný dopad na občany ČR. Pokrytectví některých evropských politiků i jejich českých kolegů totiž dosahuje nebetyčných výšin. Dovedu si představit, že lidovečtí poslanci z Německa budou hlasovat proti Babišovi a o týden později se bude český premiér objímat s Angelou Merkelovou nebo Emmanuelem Macronem. S největší pravděpodobností téměř všichni čeští europoslanci pro tuto rezoluci zvednou ruku. Pak si ovšem zástupci KDU-ČSL, TOP 09 i STAN padnou do náruče se zástupci ANO v rámci velké vládnoucí koalice v EU. Vždyť tyto strany volily stávající Evropskou komisi a jsou spoluzodpovědné za to, jak EU vypadá. A takového pokrytectví já se účastnit nechci.

[o]

Důležitější témata

Podle mého soudu jsou totiž důležitější témata, na jejichž řešení z evropské úrovně občané (nejen) naší země čekají. Třeba ukončení praxe dvojí kvality potravin, kdy jsou čeští občané šizeni, neboť jsou nuceni kupovat prokazatelně horší výrobky, a to dokonce za vyšší ceny. Zde je třeba naprosto jasně ukázat, že je to spoluzodpovědnost eurokomisařky Věry Jourové – mimochodem nominantky hnutí ANO 2011.

Na evropské úrovni je třeba řešit také propastné rozdíly v odměňování mezi evropskými zeměmi. Zatímco evropských cen jsme u nás velmi rychle dosáhli – a v mnoha ohledech je i předběhli, mzdy, platy a důchody máme stále české. Navzdory proklamacím pravicových i soc. dem. politiků z počátku 90. let jsme po 32 letech stále v průměru na 1/3 odměny, kterou dostávají například Němci. A kdyby někdo chtěl operovat tím, že jsme se nedostali na produktivitu Německa, tak bude mít samozřejmě pravdu, jenže… Jsme někde nad 70 % německé produktivity, ale cca na 35 % průměru odměny. Vidíte ten nepoměr?

Mnohem více pozornosti by si místo politických proklamací zasloužilo také hlasování českých europoslanců o uvolnění patentů ve zdravotnictví. U některých mě velmi překvapilo, že raději podporují astronomické zisky farmaceutických společností blokujících přístup ke špičkovým léčivům a vakcínám než zdraví občanů!

Kateřina KONEČNÁ, poslankyně EP za KSČM

27. 5. 2021  Kateřina KONEČNÁ