Růst státního dluhu v prvním pololetí

Státní dluh klesl ve druhém čtvrtletí o 3,6 miliardy na 2,416 bilionu korun. Informovalo o tom ministerstvo financí. V 1 kvartálu přitom státní dluh stoupl o 370,2 mld. Kč.

»Pohyb dluhu v průběhu jednotlivých čtvrtletí je zcela běžný jev způsobený zejména nesouladem rozložení většího množství aukčních dnů proti několika splátkám státních dluhopisů v průběhu roku a sám o sobě nevypovídá o trendu zadlužování země,« uvedlo ministerstvo. Za růstem dluhu v 1. kvartálu bylo především zvýšení schodku letošního státního rozpočtu z 320 na 500 mld. Kč kvůli dopadům pandemie a změnám daní.

Podíl státního dluhu k hrubému domácímu produktu po vývoji ve 2. čtvrtletí klesl ke konci června na 41,4 % z březnových 42,4 %. Po očištění státního dluhu o dopady předfinancování všech jeho zbývajících letošních splátek pak podíl takto spočítaného státního dluhu na HDP činil ke konci 1. pololetí 39,6 %. Ministerstvo předpokládá, že celkové zadlužení na konci roku nepřekročí 42,4 %.

Ministerstvo financí vydalo v 1. pololetí státní dluhopisy se splatností nad jeden rok v celkové jmenovité hodnotě 390,8 mld. Kč při průměrném výnosu 1,3 % a průměrnou dobou do splatnosti osm let. Po započtení emisní činnosti tak ministerstvo pokrylo více než 60 % plánované korunové potřeby financování.

Vysoký zájem investora o státní dluhopisy podtrhuje podle ministerstva poměr akceptovaných objednávek na celkových objednávkách střednědobých a dlouhodobých státních dluhopisů v primárních aukcích. V průměru byla poptávka 2,5krát vyšší než prodaný objem dluhopisů.

Státní dluh je tvořen dluhy vlády a vzniká především hromaděním schodků státního rozpočtu. Financován je pokladními poukázkami, státními dluhopisy, přímými půjčkami nebo půjčkami od Evropské investiční banky.

(čtk)

19. 7. 2021  (ici)