Ceny domácích výrobců vytrvale stoupají

Ceny průmyslových výrobců v České republice letos v červnu stouply meziročně o 6,1 procenta, což byl nejvýraznější růst od května roku 2011. Oznámil to Český statistický úřad. Rostly i ceny v dalších odvětvích. Ceny zemědělských výrobců se zvýšily o 5,8 %, ceny stavebních prací o 4,1 % a tržní služby pro podniky zdražily o 0,9 %. Ceny v zemědělství rostly nejvýrazněji od července 2019 a ceny ve stavebnictví od loňského června.

Ceny průmyslových i zemědělských výrobců se vytrvale zvyšují již několik měsíců. Zatímco loni, kdy svět zasáhla pandemie nemoci COVID-19, ceny v zemědělství po celý rok meziročně klesaly, letos už od března rostou. Také ceny v průmyslu loni zaznamenaly řadu propadů, ale v tomto roce neustále stoupají už od února. Dosáhly tak největšího nárůstu za posledních deset let. »Tento výrazný růst byl ovlivněn především cenami v odvětví koksu a rafinérských ropných výrobků a v navazujícím odvětví chemických látek a výrobků, kde se ceny meziročně zvýšily o 39,6 %,« sdělil vedoucí oddělení statistiky cen průmyslu a zahraničního obchodu ČSÚ Vladimír Klimeš.

V průmyslu vzrostly v červnu také například ceny kovů a kovodělných výrobků (o 14,1 %) nebo ceny dřeva, papíru a tisku (o 8,9 %). Naopak třeba ceny zpracovaného a konzervovaného masa a výrobků z masa klesly o rovných pět procent a ceny dopravních prostředků o 2,6 %.

V zemědělství ceny stouply v rostlinné výrobě o rovných devět procent a v živočišné výrobě o dvě procenta. Vyšší byly například ceny obilovin (o 10,7 %) a olejnin (o 15,8 %). Vzrostly také ceny mléka (o 6,3 %), skotu (o 5,3 %) a vajec (o 5,2 %). Snížily se ceny zeleniny (o 14,8 %), brambor (o 4,4 %), ovoce (o 3,7 %) a jatečných prasat (o 9,7 %).

Ceny stavebních prací a tržních služeb pro podniky i loni během pandemie dokázaly udržet meziroční růst. Také letos od začátku roku se ceny v těchto odvětvích stále zvyšují. Ve stavebnictví v červnu zdražily materiály a výrobky spotřebovávané stavbaři o 9,5 %. Ve službách se zvýšily třeba ceny za služby v oblasti zaměstnání (o 7,3 %), za bezpečnostní a pátrací služby (o 3,3 %) a za skladování a podpůrné služby v dopravě (o 2,2 %). Naopak zlevnily informační služby (o 5,2 %), reklamní služby a průzkum trhu (o 2,3 %) a architektonické a inženýrské služby (o 1,7 %).

(ici)

22. 7. 2021  (ici)