Svatý stolec odtajnil své nemovité statky

Vatikán o tomto víkendu poprvé zveřejnil informace o nemovitostech ve svém vlastnictví. V zatím nejpodrobnější zprávě o stavu svých financí oznámil, že vlastní více než 5000 nemovitostí, většinu z nich v Itálii. Informovala o tom agentura Reuters.

Informace byly součástí dvou dokumentů, v konsolidovaném finančním výkazu Svatého stolce, který je centrální správou Vatikánu, za loňský rok a v poprvé veřejně představeném rozpočtu Správy dědictví Svatého stolce (APSA). To je jakási všeobecná účetní kancelář, která spravuje nemovitosti a investice, vyplácí mzdy a funguje jako nákupní kancelář a personální oddělení.

Každý z dokumentů obsahuje nebývalé množství grafů a map. Rozpočet APSA má 30 stránek a podle něj vlastní Vatikán 4051 nemovitostí v Itálii a zhruba 1120 v zahraničí, a to bez zahrnutí ambasád po celém světě. Pouze 14 procent italských nemovitostí bylo pronajato za tržní ceny. Ostatní pak za snížené, většinou církevním zaměstnancům. Přibližně 40 % tvoří institucionální budovy, mezi nimiž jsou zejména školy, kláštery i nemocnice.

Z dokumentů rovněž vyplývá, že APSA vlastní nemovitosti jako investice v luxusních čtvrtích Londýna, Ženevy, Lausanne a Paříže. Veřejně známou se stala investice do budovy v londýnské čtvrti South Kensington z roku 2014, která se ukázala jako ztrátová. Kvůli nákupu budovy začal včera ve Vatikánu soudní proces s deseti lidmi, včetně jednoho známého kardinála. Obviněni jsou z trestných činů finanční povahy, včetně zpronevěry, praní špinavých peněz, podvodu, vydírání a zneužití pravomoci. Historicky první zveřejnění obou zpráv Vatikánem je očividně touto kauzou motivované.

Zpráva dále ukázala, že rozpočtový deficit APSA loni klesl na 64,8 milionu eur (1,7 miliardy korun) ze 79,2 mil. eur v roce 2019. Přispěly k tomu nižší výdaje.

Rozpočet Správy dědictví Svatého stolce zahrnuje ústřední správu římskokatolické církve, známou jako kurie, která dohlíží na správu církve po celém světě, její diplomatická zastoupení a mediální aktivity. Liší se od rozpočtu městského státu, který zahrnuje i muzea, banku či poštovní služby.

(ici)

29. 7. 2021  (ici)