Stále schází asi dvacet tisíc šoférů

Profesionálních řidičů kamionů a autobusů je v České republice nadále nedostatek. Kamionoví dopravci postrádají až kolem 15 000 šoférů, dalších 5000 řidičů schází autobusovým přepravcům.

Vyplývá to z odhadů sdružení Česmad Bohemia. Problém s nedostatkem řidičů se během léta kvůli dovoleným ještě prohlubuje, což komplikuje přepravu.

»Je faktem, že odvětví silniční dopravy trpí trvalým nedostatkem kvalitních řidičů, a to nejen v ČR, ale i ve všech evropských zemích. Je to extrémně znát v letních měsících, kdy si někteří řidiči vybírají dovolenou a dopravci nejsou schopni plně uspokojovat poptávku,« uvedlo sdružení.

[o]

Dopravci se snaží doplňovat stavy různými způsoby. Zabývá se tím například dceřiná firma Česmadu Institut silniční dopravy (ISD). Ta mimo jiné provozuje pracovní a poradenský portál Truckjobs.cz, jehož prostřednictvím dopravní firmy oslovují řidiče kamionů a autobusů. »V červnu 2021 byl Truckjobs.cz prostřednictvím své skupiny schopen oslovit více než 30 000 řidičů z České i Slovenské republiky. Během července 2021 se k této skupině přidaly další stránky a skupina tohoto portálu se rozrostla o dalších 22 000 řidičů,« uvedl ředitel ISD Tomáš Bicera.

Pandemie koronaviru prohloubila i další dlouhodobé problémy nákladní dopravy. Jde například o propady v počtu zakázek a ztráty kvůli čekáním na hranicích. V posledních týdnech navíc nákladní dopravci řeší problémy s dodávkami a jejich plánováním. Řada podniků tak podle sdružení nyní čelí velkým ztrátám.

(ici)

4. 8. 2021  (ici)