Koho volit, a koho nevolit

Převážná většina důchodců si v současné situaci nemůže »moc vyskakovat«. Loňská prosincová »pětitisícová pomoc« a zvýšení průměrného důchodu v lednu sice měly nějak vyrovnat stoupající ceny v minulém roce, ale cenový vzestup, jak se ukázalo, byl mnohem větší, než počítali analytici. Znovu se tak tedy »rozevřely nůžky« mezi důchodem a průměrným platem. Návrh od ledna na ještě vyšší zvýšení penzí, než stanoví zákon, je jistým řešením situace, na níž se podepsaly i důsledky koronaviru. Nepochybuji o tom, že je v něm kus předvolební taktiky ze strany navrhující sociální demokracie, ale to neznamená, že jde o nespravedlivé nebo jen populistické opatření. Proto byla novela, tedy dodatečné zvýšení důchodů o tři sta korun měsíčně nad zákonnou valorizaci a příspěvek pět set korun za každé vychované dítě od roku 1923, schválena i hlasy komunistických poslanců. Návrh nepodpořili poslanci Pirátů, ODS, TOP 09 a STAN. Nyní o zákonu budou hlasovat senátoři. Pokud by ho chtěli negovat, pak Sněmovna má, jak se ukazuje, dostatek hlasů, aby jejich stanovisko přehlasovala.

[o]

Proč však takový postoj pravicových stran? Údajně proto, že jde prý o »bezohledné kupování hlasů« v době, kdy už je tak jinými, »důležitějšími« potřebami zatížen státní rozpočet. Nemohu si v té chvíli nevzpomenout na Kalouskovo přidání seniorům čtyřiceti pěti korun, které bylo fackou naší starší generaci a jež ukázalo, jak se lze pomstít těm, kteří žili a pracovali za socialismu. Jeho třetí důchodový pilíř pak jen dosvědčil, že zájem pravice privatizovat solidární systém nemá hranic a že bude pokračovat. Naštěstí Topolánkova vláda vedená ODS, v níž představitel TOP 09 Miroslav Kalousek byl »nejúspěšnějším evropským ministrem«, padla a Kalousek byl nucen opustit ministerské křeslo. Náprava jeho kroků, i vzhledem k seniorům, trvala několik let. Dnes sice už od jara letošního roku, není Kalousek ani poslancem, ale nadále rozdává svá moudra prostřednictvím televize a jiných médií. V jeho šlépějích kráčí však jak paní Pekarová Adamová, ale jak vidno, také ODS vedená prof. Fialou. O postoji Pirátů, kteří neustále vyostřují svými návrhy vztah mezi generacemi, v jejichž závěsu jsou Starostové, je zbytečné hovořit.

Zákon, který poněkud »napřímí« dosavadní nepoměr mezi seniory a těmi, kteří zatím nedosahují důchodcovského věku a svou mzdou se podílejí na solidárním systému, je možné jen přivítat. Měl by znamenat, že poměr důchod–průměrná mzda se dostane na 42,5%. Neměli bychom ovšem zapomínat na to, že většina důchodců dostává důchod pod současným průměrem a že oněch 16 195 korun, jež má po lednu dosáhnout, je v době, kdy i potraviny prudce zdražují, nemluvě o dopravě a benzinu, už předem znehodnocený.

Myslím, že i projednávání a postoj k tomuto zákonu by měly voličům nejen starší generace ukázat, koho mají ve volbách nevolit.

Václav ŠENKÝŘ, zastupitel města Děčína (KSČM)

5. 8. 2021  Václav ŠENKÝŘ