Moldavsko se vrací k pěstování levandule, jež ho proslavila v éře Sovětského svazu

Poblíž Kišiněva se Alexei Cazac s hrdostí dívá na fialově zbarvené pole plné okouzlených turistů. Je jedním z nových moldavských pěstitelů levandule. Toto odvětví po úpadku započatém s rozpadem Sovětského svazu chytá druhý dech, píše agentura AFP.

Čtyřicátník Cazac se do pěstování levandule pustil před pěti lety a dnes obhospodařuje 60 hektarů polí s velmi silně vonící rostlinou, hojně využívanou k výrobě parfémů. Je to jeden z mála prosperujících sektorů v Moldavsku, jedné z nejchudších zemí Evropy.

Klima je zde ideální pro tuto rostlinu, která má ráda slunce a dobře snáší vysoké teploty, vysvětluje podnikatel, který svou produkci prodává jedné francouzské společnosti. »V Moldavsku je stále více lidí, kteří pěstují levanduli,« dodává.

Pěstování levandule v Moldavsku bylo úspěšné v dobách Sovětského svazu, jehož byla země součástí. Esenciální oleje známé relaxačními účinky se vyvážely do Moskvy až do roku 1991, kdy se Sovětský svaz rozpadl.

»Farmáři už neměli kam vyvážet a téměř všechny naše továrny se rozpadly,« říká Alexandru Badarau, prezident moldavské asociace pěstitelů levandule.

V roce 1989 rostla levandule na 5400 ha půdy, v roce 2001 zbývalo sotva 500 ha. Za stejné období se výroba esenciálních olejů propadla ze 180 na deset tun ročně.

Pak se však trend obrátil, levandulová pole se dnes rozprostírají na 1400 ha a výroba esenciálních olejů by letos podle odhadů mohla být 20 tun, uvádí asociace. Čísla však stále velmi zaostávají za těmi z dob Sovětského svazu.

»Průmysl se znovu rodí,« raduje se Badarau, podle něhož každý rok s pěstováním levandule začne v Moldavsku nejméně dalších pět zemědělců.

Moldavské úsilí zaznamenaly i mezinárodní obchodní skupiny a 99 procent místního levandulového oleje se vyváží, většinou do zemí Evropské unie, uvádí asociace. Největším klientem je Německo, část putuje také do Bulharska a Francie, které rostlinu samy pěstují. Francouzská skupina Mane, která vyrábí vůně a parfémy, si v roce 2015 v Moldavsku založila pobočku. Švýcarský výrobce kosmetiky Weleda si pochvaluje »výjimečnou kvalitu« místního oleje.

Moldavští pěstitelé levandule se chlubí kvalitou své produkce a sní o tom, že by jednoho dne mohli soupeřit s Bulharskem, jedním z největších světových vývozců levandule.

»Moldavská odrůda levandule dává méně oleje, ale je kvalitnější, příjemnější, jemnější,« potvrzuje mladý zemědělec Nicu Ulinici, který má deset hektarů polí sto kilometrů od metropole Kišiněva.

Nízké náklady na pracovní sílu zajišťují cenu, která obstojí v konkurenci se zahraničím, doplňuje Badarau z asociace pěstitelů levandule.

Navzdory druhému dechu, který moldavské pěstování levandule chytilo, je jeho budoucnost nejistá, zejména kvůli klimatickým změnám.

Podle zprávy Rozvojového programu OSN (UNDP) úrodu za rok 2020 ovlivnilo jarní chladné počasí a letní sucha, sklizeň se proti předchozímu roku propadla o 30 až 50 %.

Moldavští pěstitelé ale nic nevzdávají a věří, že sklizeň bude zase lepší. Státní asociace založila značku »Esenciální oleje z Moldavska«, která má pomoci s propagací v zahraničí a doufá, že v budoucnu získá i mezinárodní certifikát kvality. »Levandule se brzy stane vizitkou naší země,« odhaduje budoucnost Ulinici.

Nyní farmáři vydělávají i díky turistům, kteří se přijedou fotit na malebných polích pastelové barvy.

»Neměli jsme to původně v plánu, ale pole je blízko silnice a mnoho lidí se zastavovalo,« vysvětluje Cazac. Kvůli davu turistů na svém poli nakonec začal vybírat vstupné v přepočtu zhruba 60 korun. »Někteří přicházejí kvůli fotkám, jiní kvůli omamné vůni. Jsem rád, že lidé mohou vidět tu nádheru,« říká pěstitel levandule.

(ici)

5. 8. 2021  (ici)