Kdy začnou dětští praktici očkovat?

V ordinacích praktických lékařů pro děti by mohlo v blízké době začít očkování dětí proti COVID-19. Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) nyní podle náměstka Davida Šmehlíka chystá podrobné pokyny pro lékaře. Praktici si budou moci objednat vakcínu od firmy Moderna, která už je také povolena pro děti od 12 let.

Praktici mají podle předsedkyně Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost Ilony Hülleové o očkování zájem, chtěli by ale, aby bylo možné balení vakcín dělit. Jedno balení totiž obsahuje 100 očkovacích dávek, což by menší ordinace nedokázaly využít.

Zahájení očkování dětí proti COVID-19 v ordinacích praktiků závisí na podepsání smlouvy s firmou Avenier, která zvítězila v zadávacím řízení na centrálního distributora vakcín. V minulých dnech měla skončit lhůta pro podání námitek neúspěšného uchazeče a v příštích dnech by pojišťovny mohly smlouvu s Avenierem podepsat. Avenier bude rozvážet látky od firem Moderna, Johnson & Johnson a AstraZeneca. Na distribuci látky od Pfizer/BioNTech pojišťovny vypíšou samostatnou zakázku.

VZP zahájení očkování u dětských praktiků podle náměstka pro zdravotní péči Šmehlíka intenzivně řeší a koordinuje ho se Sdružením praktických lékařů pro děti a dorost. »Všichni dětští lékaři budou obesláni podrobným informačním dopisem a návodem, jakým způsobem při očkování dětí proti onemocnění COVID-19 postupovat, kde vakcíny objednávat, jak očkování provádět a vykazovat k úhradě VZP,« uvedl Šmehlík.

Podle Hülleové mají lékaři o očkování dětských pacientů ve svých ordinacích zájem. Hülleová předpokládá, že se nezapojí všichni, ale třeba polovina z nich. Podle ní je ale potřeba dořešit, zda bude možné balení vakcíny Moderna rozdělit. Jedno balení totiž obsahuje deset lahviček, přičemž v každé je deset očkovacích dávek. »Pokud chceme dostat vakcínu do více ordinací, potřebujeme, aby nám vakcíny dělili. Ne každá ordinace si může vzít 100 dávek,« řekla Hülleová.

Protože někteří rodiče chtějí stihnout očkování dětí ještě před začátkem školního roku, mnozí lékaři jim už podle Hülleové doporučili spíše očkování v očkovacích centrech. Očkování dětí od 12 let je možné také vakcínou od firem Pfizer/BioNTech, která se používá především ve větších očkovacích centrech a nemocnicích.

Vláda už dříve rozhodla, že žáci, kteří se na začátku září preventivně neotestují na COVID-19, budou muset po celou dobu ve škole nosit roušku či respirátor. Pokud odmítnou i to, nebudou se moci účastnit prezenčního vzdělávání. Výjimka bude platit pro děti s očkováním nebo dokladem o prodělané nemoci.

(zmk)

4. 8. 2021  (zmk)