Jedna z nejtragičtějších nehod v Evropě

U obce Milavče mezi stanicemi Domažlice a Blížejov se kolem osmé ráno srazily dva osobní vlaky, jedním z nich byl expres z Mnichova, v němž cestovali také cizinci. Tři lidé zemřeli. Dva z nich jsou čeští strojvůdci vlaků, z toho jeden řídil německý rychlík. Další obětí byla žena, která cestovala v protijedoucím regionálním vlaku.

Materiální škody podle Drážní inspekce přesáhnou 100 milionů korun. Kriminalisté podle policejní mluvčí Dagmar Brožové zahájí úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu obecné ohrožení z nedbalosti.

Pět lidí je po nehodě ve vážném stavu a pět má středně těžká zranění, většina zraněných je v plzeňské fakultní a v domažlické nemocnici, dva přepravili záchranáři do Prahy. Desítky lidí utrpěly lehčí zranění. »Celkem jsme ošetřili 67 lidí,« řekla mluvčí krajské záchranné služby Mária Svobodová. Dalších zhruba 20 lehce zraněných cestujících neuposlechlo, aby počkali na místě, a odešli.

Na místo dorazil ministr průmyslu a dopravy Karel Havlíček (za ANO). Na Twitteru napsal, že vlak Západní expres projel návěstidlo v poloze Stůj ve výhybně Radonice na Domažlicku a srazil se s osobním vlakem. Havárie se stala na jednokolejném úseku, před kterým se vlaky měly minout. Podle mluvčího Drážní inspekce Martina Drápala škody přesáhnou 100 milionů korun. Místo šetří pět inspektorů, včetně generálního inspektora. »Expres z Mnichova měl ve výhybně Radonice zastavit, což se nestalo. Důvody jsou předmětem šetření,« uvedl Drápal.

Dva nejvážněji zraněné přepravily vrtulníky do pražských nemocnic v Motole a Střešovicích a tři do plzeňské fakultní nemocnice. Další jsou v nemocnici v Domažlicích. »Z Německa přijelo deset sanitek a odvezli si do Německa deset osob hovořících německy. Šlo o středně těžká a spíše lehčí zranění (jsou zahrnuty v celkovém počtu 67) uvedla Svobodová.

Před 15.00 hasiči vystříhali mrtvé tělo strojvůdce z expresu, z místa museli odstranit metrovou vrstvu plechů a železa. »Třetí oběť je potvrzená a hned poté ukončili naši zdravotníci činnost na místě,« uvedla Svobodová.

Německý expres patří soukromému dopravci Die Länderbahn, který spadá pod firmu Netinera, dceřinou společnost italské Ferrovie dello Stato Italiane. »Vyjadřujeme soustrast obětem hrozného vlakového neštěstí,« řekl šéf Länderbahnu Wolfgang Pollety. V tiskovém prohlášení dopravce uvedl, že odpovídá za provoz vlaků Alex jen na německém území a že jízdu z pohraniční stanice Furth im Wald už mají na starosti České dráhy. Spoje, které teď míří z Německa do Prahy, končí ve Furth im Waldu, odkud ČD organizují náhradní dopravu.

Hasičů bylo na místě zhruba 60, tedy 12 jednotek. Zřídili informační linku na čísle 950 330 330 pro lidi postižené touto mimořádnou událostí.

Provoz na jednokolejné mezinárodní trati Praha – Plzeň – Furth im Wald – Mnichov bude podle webu ČD přerušen zřejmě až do pátku 18.00. Na místě jsou ještě vyšetřovatelé policie a Drážní inspekce, po skončení jejich práce přijede jeřáb a nehodový vlak. »Předpokládané obnovení provozu je v pátek v 18.00,« řekla mluvčí Správy železnic Radka Pistoriusová. Trať z Plzně do Mnichova je zatím stále brána jako regionální, SŽ podle mluvčí připravuje její rozšíření na dvě koleje, elektrifikaci a moderní elektrický zabezpečovací systém z Plzně do Domažlic. »Dvojkolejku« chystají také za hranicemi v Bavorsku od hranic ke Schwandorfu.

Nehody na české železnici si od minulého léta vyžádaly několik obětí a desítky zraněných. Po čelní srážce dvou osobních vlaků na jednokolejné trati u Perninku na Karlovarsku loni 7. července zahynuli dva lidé a dalších 24 bylo zraněno, jednu oběť a 35 zraněných měla nehoda z loňského 14. července na kraji Českého Brodu, kde osobní vlak narazil do stojícího nákladního expresu, a srážka osobního vlaku jedoucího loni 9. září z Klatov do Domažlic s diagnostickou soupravou tvořenou lokomotivou a měřicím vozem si vyžádala 19 zraněných.

(zmk)

4. 8. 2021  (zmk)