Xiaomi nahradila Huawei a kraluje Evropě

Dodávky chytrých telefonů v Evropě se ve druhém čtvrtletí zvýšily meziročně o 14 procent na 50 milionů přístrojů. Jedničkou na evropském trhu se smartphony se poprvé stala čínská společnost Xiaomi, která tak odsunula na druhou příčku jihokorejského rivala Samsung.

Informovala o tom na svých internetových stránkách výzkumná skupina Strategy Analytics.

Společnost Xiaomi zvýšila dodávky v Evropě o zhruba 67 % na 12,7 mil. chytrých telefonů, její tržní podíl tak dosáhl 25,3 %. Dodávky konkurenta Samsung naopak klesly o sedm procent na 12 mil. telefonů. Třetí příčku obsadila americká společnost Apple, která zvýšila dodávky o téměř 16 % na 9,6 mil. přístrojů.

[o]

Evropský trh s chytrými telefony podle společnosti Strategy Analytics těží z pokračujícího oživování ekonomiky z útlumu, který způsobila pandemie nemoci COVID-19. K růstu přispívá i zájem spotřebitelů o telefony, které dokážou využívat mobilní sítě páté generace (5G).

»Evropské trhy se smartphony zažily silné čtvrtletí,« uvedl Boris Metodiev ze společnosti Strategy Analytics. »Hlavní zprávou tohoto čtvrtletí je to, že se firma Xiaomi poprvé stala jedničkou z hlediska dodávek. Xiaomi na tomto kontinentu dodala téměř 13 mil. přístrojů a předstihla dlouhodobou jedničku, společnost Samsung,« dodal.

Samsung podle společnosti Strategy Analytics čelí rostoucí konkurenci ze strany Apple u svých dražších modelů a ze strany čínských výrobců u svých levnějších modelů. »Nepodařilo se mu využít kolapsu (čínské firmy) Huawei v Evropě,« upozornil Neil Mawston ze společnosti Strategy Analytics.

Společnost Huawei se dostala do potíží kvůli sankcím ze strany Spojených států. Administrativa minulého amerického prezidenta Donalda Trumpa předloni umístila Huawei na černou obchodní listinu. Omezila tak firmě přístup k důležitým americkým technologiím, což mělo výrazný dopad na její aktivity v oblasti mobilních telefonů. Huawei proto loni v listopadu prodala svou značku levných telefonů Honor.

(ici)

5. 8. 2021  (ici)