Za volant se dnes nikomu moc nechce

České dopravce dlouhodobě trápí nedostatek profesionálních řidičů. Celkem jich na trhu podle firem schází přes 20 000. Problémy se týkají především kamionových dopravců, tisíce šoférů ovšem shánějí i autobusoví přepravci.

»Je faktem, že odvětví silniční dopravy trpí trvalým nedostatkem kvalitních řidičů, a to nejen v České republice, ale i ve všech evropských zemích. Je to extrémně znát v letních měsících, kdy si někteří řidiči vybírají dovolenou a dopravci nejsou schopni plně uspokojovat poptávku,« uvedlo sdružení Česmad Bohemia.

Podle jeho statistik postrádají kamionoví dopravci kolem 15 000 řidičů, dalších 5000 by byli schopni téměř okamžitě zaměstnat i autobusoví přepravci.

Problémy s nedostatkem řidičů v ČR jsou dlouhodobé, a navíc se prohlubují. Podle personálních agentur je důvodů několik. Zmiňují především psychickou i fyzickou náročnost práce, kdy řidiči pracují v dlouhých úsecích, dále vysokou míru stresu a rizika. Problémem jsou i výše mezd.

Dopravcům se navíc nedaří současné stavy dostatečně doplňovat. Hlavně v autobusové dopravě je problémem vysoký průměrný věk šoférů, který je podle loňských statistik kolem 57 let. Dopravci se proto obávají, že problémy se budou dále prohlubovat s postupným odchodem zkušených řidičů do důchodu. Podle některých prognóz by do pěti let mohla takto skončit až třetina řidičů. Část řidičů navíc už v současnosti je důchodovém věku.

(ici)

16. 8. 2021  (ici)