Bolsonaro pokračuje v bezuzdném kácení, amazonský prales mizí závratným tempem

Tempo odlesňování v brazilské části Amazonie zřejmě pokračuje již třetí rok za sebou zvýšeným tempem, při němž za rok zmizí přes 10 000 metrů čtverečních pralesa. Podle agentury AP to vyplývá z předběžných dat zveřejněných brazilskými úřady.

Kácení Amazonie v zájmu průmyslníků a podnikatelů v zemědělství prosazuje krajně pravicový prezident Jair Bolsonaro, za jehož vlády mizí deštný prales v Brazílii výrazně rychleji než v předchozích deseti letech.

Brazilský Národní ústav pro výzkum vesmíru (INPE) zveřejnil data z monitorovacího systému Deter, podle nějž zmizelo za 12 měsíců od loňského srpna do letošního července téměř 8800 km2. Tyto údaje jsou přitom předběžné a ke konci roku úřady obvykle vydávají jejich upřesnění. Experti očekávají, že konečná data ukážou odlesnění kolem 10 000 km2 za toto 12měsíční období, což zhruba odpovídá rozloze Jihočeského kraje.

V deseti letech před Bolsonarovým nástupem k moci úřady nikdy nezaznamenaly podobnou mírů odlesňování, roční průměr mezi lety 2009 a 2018 činil asi 6500 km2. Nynější prezident však kácení pralesů podporuje a odmítá zahraniční kritiku jako pokus o zastavení rozvoje brazilského zemědělství. Bolsonarova vláda rovněž odebrala některé pravomoci úřadům na ochranu životního prostředí a prosazuje zákony, jež by zmírnily ochranu pralesů. To dodává odhodlání těm, kteří kácením chtějí získat novou půdu, píše AP.

Ačkoliv Bolsonaro nejprve tvrdě odmítal mezinárodní kritiku svého přístupu k Amazonii, v poslední době svůj tón zmírňuje. Na konci června dekretem vyslal do pralesů vojáky, kteří mají například dohlížet na to, aby nedocházelo k nelegální těžbě. Kritici však tvrdí, že je přítomnost armády spíše symbolickým gestem a nemá příliš velký reálný dopad.

Viceprezident Hamilton Mourao, který vede vládní radu pro otázky Amazonie, již dříve řekl, že chce letos odlesňování snížit o deset procent. Začátkem srpna však prohlásil, že se tento cíl zřejmě podaří splnit jen asi z poloviny. Předběžná data ze systému Deter zatím naznačují asi pětiprocentní snížení úbytku pralesa oproti minulému 12měsíčnímu období.

(ici)

17. 8. 2021  (ici)