Stále rychleji zdražují i starší byty

Prodejní ceny starších bytů v České republice na konci pololetí vzrostly meziročně v průměru o 28,2 procenta na 85 006 korun za metr čtvereční. Tempo růstu se zvýšilo. Měsíční nájemné kleslo v průměru o dvě procenta na 243 Kč/m2.

Vyplývá to z údajů společnosti Bezrealitky.cz. Nejdražší byty byly v Praze (110 711 Kč/m2), nejlevnější v Ústeckém kraji (27 980 Kč). Nájemné bylo opět nejdražší v Praze (264 Kč/m2), nejlevnější v Karlovarském kraji 149 Kč.

»Ceny starších domů a bytů nepřestávají růst a přinášejí s sebou nové cenové rekordy. Růst podporuje inflace i materiálová krize. Přesto data naznačují, že by se mohl v následujících měsících alespoň trochu zpomalit. V případě dražších bytů se prodlužuje čas nutný k prodeji a častěji se snižuje první nabídková cena. Jak se zdá, Praha nebo Brno v současnosti stále více narážejí na finanční možnosti českých domácností,« uvedl ředitel Bezrealitky Hendrik Meyer.

»Zdražování se bude pravděpodobně v následujících měsících týkat také nájemního bydlení. Více než rok trvající pokles se zastavil a ceny v současnosti opět začínají velice opatrně růst. Po roční pauze se pravděpodobně o nájemní byty opět začnou ve velkém zajímat vysokoškolští studenti, v Praze se dá očekávat vlažný návrat turismu a s ním rostoucí pokusy o obnovení krátkodobých pronájmů,« dodal Meyer.

(ici)

18. 8. 2021  (ici)