Náročná prověrka v temelínské jaderce

Technici v jaderné elektrárně Temelín prověřili ochrannou budovu kolem reaktoru druhého bloku. Splňuje všechna kritéria těsnosti, vyplynulo z bezpečnostní zkoušky.

Informoval o tom temelínský mluvčí Marek Sviták. Druhý blok je v současné době plánovaně odstavený, dvouměsíční odstávka má skončit na přelomu srpna a září.

Zkouška se na každém bloku dělá jednou za čtyři roky. Zjednodušeně ji lze přirovnat například k tomu, když se plní pneumatiky vzduchem a měří se úniky tlaku.

Technici navodili v ochranné budově reaktoru přetlak, jako by na každý metr působilo pět osobních aut. »Do budovy museli přivést 45 tun vzduchu. Vytvořili tak přetlak 70 kilopascalů (kPa), při kterém na každý metr čtvereční plochy působil vzduch silou sedmi tun. Kompresory vháněly vzduch do klíčové budovy téměř čtyři hodiny,« popsal postup části prověrky mluvčí.

Osmnáct hodin pak technici tlak stabilizovali. Dalších 24 hodin sledovalo 49 čidel změny tlaku. »I tentokrát ochranná budova splnila všechna kritéria těsnosti. Zjednodušeně řečeno to znamená, že na její ploše o velikosti téměř dvou fotbalových hřišť nesmí být součet všech netěsností větší než zrnko hrášku,« uvedl ředitel jaderné elektrárny Jan Kruml.

Ochranná budova odděluje reaktor od životního prostředí. Odolá zemětřesení i tornádu. Je vysoká 56 metrů, stěny jsou silné 1,2 m. Betonová konstrukce je vyztužená pomocí 132 ocelových lan dlouhých od 95 do 190 m. Budova je projektovaná na přetlak 490 kPa, což je podle Svitáka tolik, jako by na každý metr čtvereční působil jeden tank.

Druhý temelínský blok je odstavený od 24. června. Při odstávce vyměnili energetici čtvrtinu paliva, zkontrolovali reaktor, bezpečnostní systémy i turbínu. Současně naplánovali několik desítek investičních akcí.

Temelín je největší výrobce elektřiny v zemi, kryje zhruba pětinu domácí spotřeby. Společnost ČEZ uvedla elektrárnu do provozu v prosinci 2000. Loni vyrobil Temelín 15,75 terawatthodiny (TWh), letos od začátku roku devět TWh.

(ici)

20. 8. 2021  (ici)