Ceny ojetin a nových aut se přibližují

Ceny zánovních ojetin v České republice se přiblížily cenám nových aut. Důvodem jsou dlouhé čekací doby na nové vozy kvůli nedostatku některých dílů, zejména čipů. Předváděcí a půlroční vozy letos zdražily až o deset procent, vyplývá z informací obchodníků.

Kvůli nedostatku nových aut se podle ředitele prodeje Louda Auto+ Roberta Imlinga zrychlila průměrná doba prodeje o 26 procent a je nejrychlejší v historii. Hlavním faktorem je podle něj nedostatek nových vozů a dlouhé čekací doby na ně, které mnohdy přesahují i půl roku. Nejméně se v bazarech ohřeje Škoda Karoq, která na kupce čeká v průměru 31 dní, Škoda Scala 34 dní a Kodiaq 35 dní.

»Na trhu je tak největší převis poptávky po zánovních vozech čerstvých modelových řad. Předváděcí vozy Škoda, staré třeba půl roku, dnes běžně prodáváme za ceníkové ceny nových aut, zatímco ještě donedávna by takové auto stálo zhruba o deset procent méně,« dodal Imling.

Dalším důvodem rychlé obrátky ojetých aut je odložená spotřeba z loňského roku, kdy mnoho motoristů váhalo s obměnou. Poptávku zvyšuje velký zájem o české ojetiny ze zahraničí, kam mizí každý čtvrtý zánovní vůz z tuzemských autobazarů.

U nových vozů skladem a zánovních vozů jsou nejmenší rozdíly v cenách podle webu Autonaklik.cz u značky Toyota, kde se ceny průměrně liší jen o 15 000 korun. »Z konkrétních modelů je pak rozdíl nejmenší u Kia Ceed, která se prodává nová v průměru za 390 000 Kč a zánovní jen o 1500 Kč méně. Nejrychleji z nabídky mizí především vozy značky Škoda,« uvedl Ondřej Žilka Autonaklik.cz, který nabízí přes 30 000 skladových vozů od stovek českých prodejců.

Podle provozního ředitele sítě AAA Auto Petra Vaněčka je koupě zánovního vozu stále výhodnější, než nového. »Úspora se zpravidla zvyšuje s pořizovací cenou nového vozu, na ceně nejvýrazněji ztrácejí prémiové vozy. Na druhou stranu je však potřeba říci, že ceny všech aut od začátku pandemie setrvale rostou a tento trend bude podle našich analýz dále pokračovat,« řekl.

Průměrná cena ojetých aut na českém trhu v prvním pololetí podle společnosti Cebia stoupla meziročně o téměř 16 % na 245 000 Kč. Zatímco loni poskytovali prodejci někdy i výrazné slevy, letos naopak stále zdražují. Ve 2. čtvrtletí cena proti začátku roku stoupla o pět procent.

(ici)

21. 8. 2021  (ici)