Zaměstnanci Škody Auto se po třech týdnech vrací do práce

Automobilka Škoda Auto večer naplno obnoví výrobu. Zaměstnanci se k výrobním linkám vrátí po třech týdnech. Na dva týdny trvající každoroční celozávodní dovolenou letos navázala ještě týdenní odstávka kvůli nedostatku čipů, uvedl předseda podnikové rady Jaroslav Povšík.

Celozávodní dovolená byla první dva srpnové týdny. Odstávku výroby musela firma prodloužit ještě o týden, protože je stále nedostatek čipů, které se používají v palubní elektronice. Během třetího týdne odstávky byli doma zaměstnanci za 85 procent průměrné mzdy, do které spadají například i mimořádné bonusy. Zaměstnanci tak dostávali více peněz než za běžný pracovní den.

V současné chvíli má firma podle Povšíka zhruba 40.000 nedodělaných vozů. Když se začne počet nedodělaných aut blížit 50.000, začne Škoda rušit směny. "A jelikož nic nevyrobíme, tak nenavyšujeme čísla. A mezitím odebíráme z paketu uložených vozů a doděláváme, co jde. Zatím jsme se nikdy ke kritické fázi 50.000 nepřiblížili," uvedl již dříve Povšík. Zhruba 50.000 nedodělaných vozů už ohrožuje cash flow, tedy peněžní tok, a likviditu firmy.

Firmu nyní trápí především nedostatek čipů z Malajsie, v tamních továrnách je velké množství zaměstnanců s covidem-19 a v zemi je zavedený lockdown. Do výroby se zaměstnanci Škody vrátí ve 22:00, začíná se tak noční směnou.

Škoda Auto loni dodala celosvětově přes jeden milion aut. Provozuje tři výrobní závody v České republice, vyrábí v Číně, Rusku, na Slovensku a v Indii, většinou prostřednictvím koncernových partnerství, dále na Ukrajině a v Kazachstánu ve spolupráci s lokálními partnery. Je aktivní na více než 100 trzích.

(čtk)

 

22. 8. 2021  (čtk)