Afghánská ekonomika by letos mohla klesnout až o pětinu

Afghánská ekonomika by v letošním roce v důsledku převzetí moci radikálním islamistickým hnutím Tálibán mohla klesnout až o pětinu. Uvedla to podle agentury Reuters analytická a výzkumná společnost Fitch Solutions.

"Je pravděpodobné, že ekonomika letos prudce klesne," sdělila agentuře Reuters Anwita Basuová ze společnosti Fitch Solutions. "Země čelící podobným okolnostem, jako jsou Barma a Sýrie, zažily propad hrubého domácího produktu o zhruba deset až 20 procent, což nelze vyloučit ani v případě Afghánistánu," dodala.

Basuová upozornila, že Afghánistán postihne mimo jiné prudký pokles zahraniční pomoci. "Některé údaje OSN již signalizovaly, že pomoc by se letos v důsledku odchodu USA měla oproti loňskému roku snížit o minimálně 20 procent. Tyto údaje nicméně nepředpokládaly tak rychle převzetí moci Tálibánem," dodala.

Předpověděla rovněž, že afghánská měna afghání, která již tento měsíc vůči dolaru ztratila přes sedm procent, by mohla pokračovat v poklesu. Nevyloučila ani, že Afghánistán zasáhne hyperinflace.

Převzetí moci Tálibánem nevyvolává obavy pouze ohledně budoucnosti Afghánistánu, ale také ohledně dopadů na další země v regionu a jejich ekonomiky. Před geopolitickými a hospodářskými riziky v regionu varovala například ratingová agentura Moody's Investors Service. Poukázala mimo jiné na riziko vysokého přílivu uprchlíku do okolních zemí.

(čtk)

22. 8. 2021  (čtk)