Půlka jaderky Baráka už je v provozu

Druhý blok jaderné elektrárny Baráka ve Spojených arabských emirátech (SAE) zahájil na konci minulého týdne provoz. Informovala o tom agentura Reuters.

Baráka, která stojí v emirátu Abú Zabí, je první jadernou elektrárnou v arabském světě. Její první blok zahájil komerční provoz letos v dubnu. Po dokončení bude mít elektrárna čtyři jaderné reaktory s celkovou kapacitou 5600 megawattů.

»Je to nový úspěch v energetickém sektoru, který odráží schopnost Spojených arabských emirátů budovat strategické megaprojekty i jejich odhodlání zajistit udržitelnost vývoje a hospodářský růst,« napsal na twitteru šajch Hamdán bin Zajd Nahaján, který je zástupcem vládce v západní části Abú Zabí.

Výstavba elektrárny začala v roce 2012 a staví ji společnost Korea Electric Power Corporation (KEPCO) z Jižní Koreje. Katar předloni podal stížnost k Mezinárodní agentuře pro atomovou energii (MAAE) z obav o vlastní bezpečnost a nedostatek spolupráce v regionu. Emiráty ale poukazují na to, že elektrárna je naprosto bezpečná a vybudovaná s nejvyššími bezpečnostními standardy.

Spojené arabské emiráty jsou důležitým producentem ropy a členem Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC), své energetické zdroje ale chtějí rozšířit. Země se rozhodla postavit jadernou elektrárnu, aby uspokojila rostoucí poptávku po elektřině a měla více ropy na vývoz.

(ici)

30. 8. 2021  (ici)