V Brazílii kriticky ubývá sladkovodních ploch

Brazílie v letech 1991-2020 ztratila zhruba šestinu svých sladkovodních ploch, které tvoří například řeky, jezera, mokřady či bažiny. Statistiku zveřejnila ekologická organizace Mapbiomas. Mezi oblastmi, kde je úbytek nejcitelnější, jsou podle agentury EFE močálovitá krajina Pantanal a Amazonie.

Podle výzkumu organizace Mapbiomas za období let 1985-2020 největší rozlohy dosahovaly sladkovodní plochy v Brazílii právě v roce 1991, a to bezmála 20 milionů hektarů. V roce 2020 to ale bylo už jen 16,6 milionu hektarů, tedy o zhruba 16 % méně. Za posledních 30 let tak v Brazílii ubyla rozloha sladkovodních ploch srovnatelná s velikostí Belgie či třikrát větší než Středočeský kraj.

Podle odborníků za úbytek může souhra faktorů, například teplejší počasí, nadměrný odběr vody z krajiny pro zemědělské a jiné lidské aktivity či stavba přehrad. Velmi negativní dopady má podle odborníků také mýcení lesů a pralesa, které vede k nižší vlhkosti a většímu suchu.

Trpí Pantanal…

Velice zasažená je úbytkem velká oblast mokřadů Pantanal, která leží na hranici mezi Brazílií, Bolívií a Paraguayí. Podle ekologů v roce 1988 vody v oblasti pokrývaly rozlohu dvou milionů hektarů, vloni to bylo jen zhruba 460 000 hektarů!

Podle univerzity v Rio de Janeiru je oblast Pantanal také velice sužovaná požáry. Plameny zničily letos plochu 2618 km2 této oblasti. To je podobné číslo jako vloni, kdy v Pantanalu zuřily nejhorší požáry za poslední desetiletí. »Letos Pantanal trpí suchem více než vloni,« uvedl Márcio Yule z brazilského centra pro prevenci a kontrolu lesních požárů (Prevfogo).

Trpí Rio Negro

Silný pokles zaznamenala také Amazonie, na kterou připadá více než polovina brazilských sladkovodních ploch. Tam se výrazně promítl negativní vývoj kolem řeky Rio Negro. I v této oblasti se v posledních letech projevuje rychlé tempo ničení pralesa.

V jiných brazilských oblastech, například v takzvaném Atlantickém lese, který se nachází na jihovýchodním atlantickém pobřeží, jsou úbytky výrazně nižší.

Brazílie jinak stále patří k zemím, jež mají největší zásoby sladké vody na světě. Na Brazílii připadá podle odhadů zhruba 12 % těchto zásob.

(čtk)

31. 8. 2021  (čtk)