Státní lesy se díky vyšším cenám dřeva a ústupu kůrovce dostaly z nejhoršího

Státní podnik Lesy České republiky se díky rostoucím cenám dřeva vrátil v letošním prvním pololetí do zisku, a to ve výši 680 milionů korun. Loni ve stejném období Lesy ČR vykázaly ztrátu 480 mil. Kč. Tržby státního podniku v pololetí vzrostly meziročně o 54 procent na 6,05 miliardy Kč.

Informovala o tom mluvčí podniku Eva Jouklová. Lesy ČR spravují téměř polovinu lesů v zemi.

»Zisk a tržby jsou letos vyšší díky cenám dříví. Prostředky okamžitě investujeme do obnovy lesů po kůrovcové kalamitě, to je naší prioritou,« řekla mluvčí. Letos chce podnik zalesnit 22 000 hektarů a vysadit 90 milionů sazenic, což jsou ve srovnání s roky před kalamitou více než dvojnásobné objemy.

Cena dřeva jde podle státních lesů nahoru díky vzrůstající poptávce v Evropě, Asii i Americe. Cenu zvyšuje i menší objem dřeva dodávaného na trh s ohledem na příznivé počasí a účinné lesnické zásahy proti kůrovci. Těžba kůrovcového dřeva tak již díky odeznívání kalamity nedosahuje loňských rekordních hodnot.

Podle Lesů ČR cena dřeva, zejména smrkové kulatiny, znatelně vzrostla zejména počátkem července letošního roku. »V současné době spíše stagnuje,« uvedla mluvčí.

Podle dat Českého statistického úřadu ceny smrkové pilařské kulatiny jakostní třídy A a B prodávané vlastníky v letošním druhém čtvrtletí vzrostly meziročně o 48 % na 2026 Kč za metr krychlový (kubík). Přiblížily se tak cenám před kůrovcovou kalamitou, ale jejich úroveň nepřekonaly. Ve čtvrtém čtvrtletí roku 2016 cena kulatiny jakostní třídy A a B činila 2072 Kč. V nižších jakostních třídách byl meziroční nárůst cen kulatiny na úrovni 67 %.

Pokles cen podle dat ČSÚ trval do třetího čtvrtletí loňského roku. Tehdy se ceny smrkové pilařské kulatiny jakostní třídy A a B prodávané vlastníky propadly na průměrných 1303 Kč/kubík. Od posledního čtvrtletí minulého roku kulatina trvale zdražuje.

Ceny palivového dřeva zatím rostou značně pomaleji než v případě kulatiny. Palivové jehličnaté dříví se v letošním druhém čtvrtletí podle ČSÚ prodávalo za 473 Kč/kubík. Meziročně to představovalo nárůst o devět procent. V porovnání s koncem roku 2016 byla cena palivového dřeva nižší o 40 %.

Lesy ČR v pololetí snížily těžbu meziročně o 12 % na 5,6 mil. kubíků z předchozích rekordních 6,34 mil. kubíků. Sám si podnik obchoduje přibližně 30 % dřeva, které se ve státních lesích vytěží. Loni to bylo 34 %, tedy 4,6 mil. kubíků dřeva. Zbytek obchodují lesnické firmy, které pro Lesy ČR na základě tendrů zajišťují těžbu a obnovu lesa.

(ici)

2. 9. 2021  (ici)