»Suezský průplav« na kolejích

Egypt podepsal dohodu o vybudování vysokorychlostní železnice za 4,5 miliardy dolarů (96,3 mld. Kč), která spojí pobřeží Rudého a Středozemního moře.

O smlouvě mezi Národním úřadem pro tunely (NAT) a konsorciem, které zahrnuje společnosti Siemens Mobility, Orascom Construction a Arab Contractors, informovala egyptská vláda. Šéf Siemensu Roland Busch projekt nazval »Suezským průplavem na kolejích«. Vlaky zkrátí dobu jízdy o polovinu.

Spojení o délce 660 kilometrů bude zahrnovat hlavní trať určenou pro přepravu více než 30 milionů cestujících ročně a také nákladní trať, která povede mezi rudomořským přístavem Ajn Suchna a středomořskými přístavy Alexandrie a Marsa Matrúh. Ajn Suchna je významný přístav a průmyslový komplex jižně od Suezského průplavu, zajišťující nejrychlejší námořní spojení mezi Evropou a Asií.

Německá strojírenská a technologická skupina uvedla, že její podíl na zakázce má hodnotu přibližně tři miliardy dolarů. Vlaky dodá do konce roku 2023, přičemž celá zakázka má být dokončena do roku 2027.

Úřad NAT a konsorcium budou dále pracovat na konečné podobě dohody o dalších dvou vysokorychlostních tratích v Egyptě. Jedna má vést z Káhiry do Asuánu na jihu země, druhá propojí Luxor s městy Hurgada a Safáda u Rudého moře, uvedla egyptská společnost Orascom. Celá síť má mít 1825 km.

Egypt má rozsáhlou železniční síť, na které se však podepsala desetiletí nedostatečných investic, připomněla agentura Reuters.

(ici)

3. 9. 2021  (ici)