Odsouhlasen český Národní plán obnovy

Ministři financí zemí Evropské unie odsouhlasili český Národní plán obnovy. Informovala o tom Rada EU. ČR díky tomu může už v září dostat první část ze 180 miliard korun, na něž má nárok v rámci mimořádného unijního fondu obnovy.

Celkem může letos v rámci předfinancování projektů inkasovat až 13 % z této částky, zbytek by mělo získat v příštích letech. Podle místopředsedy Evropské komise (EK) Valdise Dombrovskise musí ale ČR před první řádnou platbou plánovanou na příští rok vyřešit problematiku střetu zájmů. »ČR stejně jako všechny ostatní země může po schválení plánu dostat 13 procent v rámci předfinancování, ale další platba bude spojena se splněním osmi přesně určených milníků týkajících se specificky této záležitosti,« sdělil novinářům na dotaz ke střetu zájmů Dombrovskis.

Jeden z činitelů Komise již v červenci po schválení českého plánu unijní exekutivou novinářům řekl, že pokud české úřady situaci nevyřeší do poloviny příštího roku, Komise peníze nevyplatí a může vymáhat zpět i letošní zálohy.

»Jsem velice rád, že dnes mohu oznámit dobré zprávy. ČR a Irsko budou brzy moci převést své plány pro obnovu a odolnost (ekonomik) do praxe,« prohlásil po ministerské videokonferenci slovinský ministr financí Andrej Šircelj, jehož země v současnosti EU předsedá.

Český plán se spolu s irským zařadily k 16 dosud schváleným investičním strategiím, na jejichž základě si země EU mezi sebe rozdělí velkou většinu peněz z fondu o celkovém objemu 750 miliard eur (přes 19 bilionů korun). ČR podle EU vyhovělo všem kritériím, aby získalo zálohy na projekty.

37 % na ekologii

Mezi více než desítku požadavků patří například povinnost věnovat minimálně 37 % peněz na ekologicky šetrné projekty, pětinu pak na digitalizaci.

Po schválení plánu členskými státy zbývá ČR již jen podepsat úvěrovou smlouvu s EK, která poté převede první prostředky. Podle odhadu Dombrovskise to může trvat jeden až dva týdny.

(čtk)

7. 9. 2021  (čtk)