Odešla legenda. Zvíře i Muž z Ria Belmondo

Ve věku 88 let zemřel ve svém domě v Paříži herec Jean-Paul Belmondo. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na právního zástupce velikána francouzského filmu, kterého proslavily snímky Bláznivý Petříček, Zvíře, Policajt nebo rošťák a u nás tak trochu »československá« trilogie Muž z Ria, Muž z Hongkongu a Muž z Acapulca.

[o]

»Nějaký čas už byl hrozně unavený. Odešel poklidně,« uvedl právník Michel Godest. Belmondo v roce 2001 utrpěl mozkovou mrtvici, po níž částečně ochrnul.

Belmondo, fanoušky přezdívaný Bébel, se narodil 9. dubna 1933 na pařížském předměstí Neuilly-sur-Seine. Jeho 50letou kariéru v roce 1959 odstartoval snímek francouzské nové vlny U konce s dechem režiséra Jeana-Luca Godarda. Miláčkem několika generací se ale stal zejména díky filmům, v nichž spojil akci s humorem. V roce 2011 převzal na festivalu v Cannes čestnou Zlatou palmu za celoživotní dílo.

Hercovým posledním snímkem je televizní dokument z roku 2015 přibližující jeho úspěšnou filmovou kariéru. Film Belmondo o Belmondovi je postaven na jeho rozhovorech se synem Paulem v místech, kde točil některé své nejslavnější filmy. Na stříbrném plátně se podle ČKT naposledy objevil v roce 2008 ve snímku Muž a jeho pes.

Česká televize o víkendu uvedla snímek z roku 1998 Poloviční šance, kde si zahrál po bohu Alaina Delona či Vanessy Paradis. Krásné ženy se okolo Belmonda točily ve většině jeho filmů. Nezapomenutelné byly i Veselé Velikonoce se Sophie Marceau, Cartouche s Claudií Cardinale či Horalka se Sophií Loren.

(rj)

6. 9. 2021  (rj)